| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak wygląda reprezentacja w spółce z o.o. w organizacji?

Jak wygląda reprezentacja w spółce z o.o. w organizacji?

Spółka z o.o. w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników (art. 161 § 2 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). W praktyce oznacza to, że działanie pełnomocnika wyklucza działanie zarządu i odwrotnie.

W przepisie art. 161 § 2 k.s.h. zawarta jest alternatywa „albo”, co należy interpretować w taki sposób, że reprezentowanie spółki z o.o. w organizacji przez pełnomocnika może nastąpić tylko wtedy gdy nie ma zarządu lub zarząd wprawdzie jest, ale nie może działać (np. nie jest kompletny). Nie jest zatem możliwe jednoczesne reprezentowanie spółki przez pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników i zarząd. Podkreśla się, że reprezentowanie spółki z o.o. z organizacji jest możliwe tylko do czasu gdy zostanie ustanowiony zarząd. Do spółki z o.o. w organizacji w sprawach nieuregulowanych stosuje się przepisy o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgłoszenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru dokonał radca prawny, który jest pełnomocnikiem spółki. Czy takie zgłoszenie ma moc prawną?
Jeśli zgłoszenia spółki z o.o. do rejestru dokona radca prawny będący pełnomocnikiem spółki z o.o. w organizacji sąd powinien taki wniosek odrzucić, ponieważ zgłoszenie wpisania spółki z o.o. do rejestru dokonuje zarząd spółki.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się udziałów w spółce z o. o.

Prokurent nie może reprezentować spółki z o.o. w organizacji, ponieważ prokury udziela przedsiębiorca podlegający wpisowi do rejestru przedsiębiorców, a spółka z o.o. w organizacji nie ma statusu przedsiębiorcy.

Wspólnicy spółki z o.o. w organizacji, którzy nie są powołani jako członkowie zarządu lub pełnomocnicy nie mogą reprezentować spółki z o.o. w organizacji.

Polecamy serwis Windykacja

W jednoosobowej spółce z o.o. w organizacji jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentować spółki, musi powołać pełnomocnika. Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. w organizacji ma tylko prawo zgłosić tę spółkę do sądu rejestrowego (art. 162 k.s.h.)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »