| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka partnerska > Konsekwencje utraty uprawnień przez partnera w spółce

Konsekwencje utraty uprawnień przez partnera w spółce

Spółka partnerska opiera się na partnerach wykonujących wolny zawód. Aby zostać partnerem w spółce należy posiadać uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Co się stanie ze spółką w przypadku utraty uprawnień przez partnera?

Wolne zawody

Lista wolnych zawodów jest określona w Kodeksie spółek handlowych albo w ustawach szczególnych. Do wolnych zawodów należą m.in. lekarze, dentyści, adwokaci czy maklerzy. Do wykonywania każdego z tych zawodów wymagane są odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.

Utrata uprawnień

Między innymi za błąd w sztuce osoba może utracić uprawnienia do wykonywania swojego wolnego zawodu. Losy spółki są wtedy uzależnione od liczby pozostałych partnerów posiadających uprawnienia. Jeżeli wszyscy partnerzy utracą wymagane kwalifikacje spółka ulega rozwiązaniu. W przypadku, gdy w spółce pozostaje tylko jeden partner lub gdy tylko jeden partner posiada uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z przedmiotem działalności spółki, spółka taka ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem roku od dnia zaistnienia któregokolwiek z tych zdarzeń.

Gdy spółka posiada większą liczbę partnerów, utrata uprawnień przez jednego z nich nie powoduje rozwiązania całej spółki. Konsekwencje przewidziane są wtedy tylko wobec tego konkretnego partnera. W przypadku utraty przez partnera uprawnień do wykonywania wolnego zawodu, powinien on wystąpić ze spółki najpóźniej z końcem roku obrotowego, w którym utracił prawo wykonywania wolnego zawodu.

Oświadczenie o wystąpieniu partnera składane jest na piśmie skierowanym do zarządu albo do partnera uprawnionego do reprezentowania spółki. Forma pisemna ma jednak wyłącznie charakter dowodowy i może być zastąpiona inną formą.

Zobacz: Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

W przypadku, gdy partner nie chce złożyć i nie złoży wskazanego oświadczenia w ostatnim dniu roku obrotowego, to upłynięcie tego terminu i tak powoduje utratę statusu wspólnika przez tego partnera. W zależności od spółki rok obrotowy może być zbieżny z rokiem kalendarzowym ale nie musi.

Pozostali wspólnicy nie mogą w żaden dozwolony sposób zmusić partnera do wystąpienia ze spółki.

Rozliczenie z partnerem i wpis do KRS

Po wystąpieniu partnera ze spółki należy obowiązkowo się z nim rozliczyć. Zasady rozliczania uzależnione są od bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Zasady rozliczania zawarte są w art. 65 i 66 KSH.

Wystąpienie partnera ze spółki musi być obligatoryjnie zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zobacz serwis: Spółka partnerska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »