REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skróty s.k. i S.K.A. - co one oznaczają i dlaczego coraz częściej je spotykamy?

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Skróty s.k. i S.K.A.
Skróty s.k. i S.K.A.

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej spotkać można nazwy firm typu MediaSklep sp. z.o.o. S.K.A. Do skrótu z o.o., który oznacza formę prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dawno już przywykliśmy. Nie każdy jednak radzi sobie z rozszyfrowaniem skrótu S.K.A. lub s.k.

S.K.A. lub s.k.

REKLAMA

Sprawa się dodatkowo komplikuje, jeżeli taki skrót występuje obok popularnego w obrocie skrótu sp. z o.o.Warto, moim zdaniem, przyjrzeć się im bliżej. Zwłaszcza, że kryją się za nimi coraz bardziej popularne w obrocie prawnym i gospodarczym formy prowadzenia działalności gospodarczej, a mianowicie spółka komandytowo – akcyjna i spółka komandytowa. Przyczyn popularności doszukiwać się należy w przepisach kodeksu spółek handlowych, określających zasady odpowiedzialności za zobowiązania, jak również w przepisach podatkowych.

REKLAMA

Między tymi spółkami zachodzą pewne podobieństwa, ale także różnice. Przede wszystkim w obu spółkach występować musi komplementariusz. Komplementariuszem jest wspólnik, który ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Może nim być zarówno osoba fizyczna, jak również osoba prawna (np. spółka z o.o.). Przyjmuje się także, chociaż nie wynika to bezpośrednio z kodeksu spółek handlowych, że komplementariuszem może być  handlowa spółka osobowa (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo – akcyjna). Nie może być komplementariuszem spółka cywilna, która nie ma podmiotowości prawnej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby komplementariuszami byli wspólnicy spółki cywilnej.

Zobacz: Obligacje czyli sposób na finansowanie działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 125 kodeksu spółek handlowych spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. 

Natomiast zgodnie z art. 102 kodeksu spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalety spółek komandytowych i komandytowo – akcyjnych

REKLAMA

Zazwyczaj wskazuje się, spółki komandytowe i komandytowo – akcyjne umożliwiają pozyskiwanie inwestorów godzących się na duże ryzyko w zamian za ponadprzeciętne zyski (tzw. fundusze venture capital). Myślę, że ta forma prawna jest użyteczna nie tylko w przypadku nowatorskich i ryzykownych przedsięwzięć, ale także w przypadku tych przedsiębiorców, których siłą jest tradycja i zdobyta przez pokolenia renoma.

W Europie, również w Polsce, znaczna część firm to przedsięwzięcia rodzinne, często o bogatej tradycji. Czasami jednak  rozwój oparty o wypracowane przez firmę środki, może być zbyt wolny. Aby nie odstawać od konkurencji i utrzymać dynamiczny wzrost biznesu i związaną z nim  pozycję rynkową, przedsiębiorcy sięgają po kapitał z zewnątrz, od inwestorów. Wprowadzenie spółki na giełdę może jednak spowodować w pewnej perspektywie czasu utratę nad nią kontroli. Upublicznienie spółki wiąże się także z uciążliwymi obowiązkami informacyjnymi.  W związku z tym doskonałym sposobem na dokapitalizowanie rodzinnego biznesu jest utworzenie spółki komandytowej lub komandytowo – akcyjnej. W takim przypadku firma rodzinna może zostać komplementariuszem.

Przykład: Firma Jan Kowalski i Synowie sp. z o.o. potrzebuje pieniędzy na rozwój, aby sprostać konkurencji.  Przedsiębiorcza rodzina chce przenieść część produkcji do Chin i potrzebuje kapitału na inwestycje w Państwie Środka. Kowalscy jednak boją się utraty kontroli nad spółką. W związku z tym, wraz ze znajomymi, którzy zaproponowali, że zaangażują się kapitałowo w ich biznes,  założyli spółkę komandytową. Komplementariuszem jest w niej spółka Jan Kowalski i Synowie sp. z o.o, inwestorzy zaś są komandytariuszami.

Kowalscy dzięki temu nie stracą kontroli nad spółką, a zyskają kapitał na rozwój biznesu. Inwestorzy natomiast mają szansę na pomnożenie wniesionego do spółki kapitału. Nowa spółka działać będzie pod firmą  Jan Kowalski i Synowie sp. z o.o. sp. k. Wynika to z art. 104 § 3 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”. Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną. A co z odpowiedzialnością inwestorów?

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

W spółce Jan Kowalski i Synowie sp. z o.o. sp.k. będą oni komandytariuszami. Komandytariusze ponoszą odpowiedzialność osobistą do wysokości sumy komandytowej. Jeżeli jednak wniosą wkład w wysokości równej lub wyższej od sumy komandytowej, wówczas odpowiedzialność osobista zastąpiona zostanie ryzykiem majątkowym z wniesionych do spółki wkładów. W ten sposób ich pozycja będzie niemal analogiczna, jak w przypadku wspólników w spółce z o.o. Jednak znacznie korzystniejsza będzie ich sytuacja pod względem podatkowym.

Sytuacja akcjonariuszy w spółce komandytowo – akcyjnej jest podobna do sytuacji akcjonariuszy w spółce akcyjnej. W związku z tym nie ponoszą oni odpowiedzialności nawet w ograniczonym zakresie, a jedynie ryzyko majątkowe z wniesionych do spółki wkładów.

Udogodnienia podatkowe

Spółka komandytowa, podobnie jak komandytowo – akcyjna, mimo że mają podmiotowość prawną, nie są osobami prawnymi. Ich dochody nie są więc obciążone podatkiem CIT. Spółki osobowe nie podlegają również podatkowi od osób fizycznych. W związku z tym dochód wspólników (komplementariuszy oraz – w zależności od rodzaju spółki – komandytariuszy lub akcjonariuszy) spółki  (w tym komandytowej i komandytowo- akcyjnej) opodatkowany jest tylko jeden raz. Wspólnik taki, jeżeli jest osobą fizyczną, może płacić podatek według skali 18 i 32%, ewentualnie 19 – procentowy podatek liniowy. W  pierwszym przypadku będzie mógł rozliczać się z małżonkiem, korzystać z ulgi na dzieci itd. Dochód wspólnika spółki z o.o. pomniejszony jest natomiast o CIT, jaki musi zapłacić spółka. 

Spółki komandytowe i komandytowo - akcyjne doceniane są również dlatego, że inwestorzy będący osobami fizycznymi lub prawnymi, mogą rozliczać dochody oraz straty ze stratami i dochodami z innych spółek osobowych. Często zdarza się, że biznes w początkowej fazie rozwoju przynosi straty. Inwestor może o kwoty strat zmniejszyć dochód do opodatkowania z działalności gospodarczej w innej, dochodowej spółce osobowej. Właśnie dlatego sieci sklepów, które dużo inwestują, bardzo często stosują wehikuły inwestycyjne z zastosowaniem omawianych konstrukcji prawnych. Strata wykazana przez nowo utworzoną placówkę pomniejsza dochód do opodatkowania całej sieci.

Polecamy: Spółka komandytowo-akcyjna sposobem na rodzinny biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA