REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Monika Pązik
Prawidłowa nazwa spółki cywilnej. / fot. Fotolia
Prawidłowa nazwa spółki cywilnej. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki.

Spółka cywilna stanowi jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności. Na mocy umowy spółki wspólnicy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Zatem spółka stanowi nic innego, jak właśnie umowę o charakterze zobowiązaniowym. W przeciwieństwie do pozostałych spółek, spółki cywilnej nie rejestruje się w żadnym z rejestrów przedsiębiorców. Wspólnicy zgłaszają jednak fakt powstania spółki w urzędzie skarbowym, ZUS i GUS. Dodatkowo spółka cywilna może być samodzielnym podatnikiem VAT. Wówczas dla tych celów konieczne jest określenie nazwy spółki.

REKLAMA

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Nazwa spółki

W kwestii nazwy spółki cywilnej warto odnieść się do przepisów kodeksu cywilnego, gdyż brak jest innych bezpośrednich regulacji. Zgodnie z art. 432 k.c. każdy przedsiębiorca działa pod firmą, a zatem będzie to dotyczyło zarówno osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Co do zasady nazwa firmy powinna mieć formę słowną i powinna znacząco odróżniać się od nazw innych podmiotów. W innym przypadku dojdzie do naruszenia przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Firmy tzw. osobowe charakteryzują się tym, że w nazwie firmy podawane są imiona i nazwiska właścicieli. Można by zatem przypuszczać, że w odniesieniu do spółki cywilnej taki zabieg również będzie skuteczny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Status przedsiębiorcy przysługuje jedynie jej wspólnikom. Oznacza to, że spółka może posługiwać się nazwą a nie nazwiskami wspólników.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie umowy spółki cywilnej określając nazwę tej spółki przez wskazanie imion i nazwisk wspólników (ewentualnie dodatkowo innych określeń wskazujących na przedmiot działalności), to w istocie upoważniają się wzajemnie do używania swojej firmy (imienia i nazwiska). Wówczas przedsiębiorcy posługują się takim oznaczeniem używają kilku firm na oznaczenie działalności gospodarczej. (wyr. SA w Katowicach, V ACa 255/12).

Prawidłowa nazwa a rozliczenie z fiskusem

REKLAMA

Prawidłowo wybrana nazwa dla spółki ma istotne znaczenie w szczególności w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Jeżeli spółka wystawia faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży, powinna zawierać imiona i nazwiska, nazwę bądź skróconą nazwę firmy i adresy. Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur – faktura dokumentująca powinna zawierać  imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. W związku z faktem, iż wspólnicy spółki cywilnej to osoby fizyczne, istniała konieczność, aby nazwa spółki zawierała imiona i nazwiska wspólników. Nie było jednakże możliwości zmiany imion i nazwisk w nazwie spółki.

Odmienne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny i w wyroku z dnia 14 września 2010 r. (I FSK 1443/09) orzekł, że obligatoryjne reguły firmowe przedsiębiorców, nie obejmują spółki cywilnej. Dodatkowo nie istnieje wymóg podawania w nazwie spółki imion i nazwisk wszystkich wspólników. Skoro nie istnieją bezpośrednie regulacje w tym zakresie, nie istnieje domniemanie, że na gruncie prawa podatkowego powinna ona zawierać określone elementy. Członkowie spółki powinni jednak w nazwie spółki zamieszczać dopisek „spółka cywilna” lub ewentualnie przyjęte skróty. Jeżeli zatem wspólnicy spółki nie chcą umieszczać w nazwie swoich imion i nazwisk, mogą wystąpić do urzędu skarbowego o opinię, czy dana nazwa może zostać przyjęta przez urzędy.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA