REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Przedmiotem aportu nie może być również prawo niezbywalne.
Przedmiotem aportu nie może być również prawo niezbywalne.

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy przedmiot i prawo może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółek handlowych, zarówno osobowych, np. komandytowej, czy komandytowo – akcyjnej, jak i kapitałowych, tj. z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnej, przedsiębiorca powinien wiedzieć, że jednym z jego podstawowych obowiązków będzie wniesienie wkładu do owej spółki.

REKLAMA

Wkłady mogą mieć dwojaki charakter. Z jednej strony może to być wkład pieniężny, zdecydowanie łatwiejszy do określenia, z drugiej zaś niepieniężny (aport) - tutaj należy dołożyć większej staranności.

Nie każdy bowiem przedmiot czy działanie może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki.

Co do wkładów pieniężnych, ich istota nie budzi wątpliwości. Poza pojedynczymi wyjątkami wynikającymi z przepisów, (takimi jak np. pieniądze uzyskane przestępstwa czy z terroryzmu) są one dopuszczalne.

Zdecydowanie większy problem budzą wkłady niepieniężne, czyli aporty, gdyż istnieje wiele takich rzeczy oraz działań, które nie mają zdolności aportowej, co oznacza, że nie mogą one być przedmiotem wkładu do spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tak jest między innymi w przypadku wkładu komandytariusza do spółki komandytowej. Przepisy regulujące tę problematykę stanowią, że zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki (tzw. prowizja grynderska) nie mogą stanowić wkładu komandytariusza do spółki, chyba że wartość innych jego wkładów do spółki nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej.

Oczywiście pojęcia wykonania pracy i świadczenia usług zachodzą w pewnym stopniu na siebie. Odróżnia je to, że w pierwszym wypadku mamy do czynienia ze zobowiązaniem rezultatu (rezultat – wykonanie określonej pracy), w drugim zaś ze zobowiązaniem starannego działania (przy świadczeniu usług).

Podobna sytuacja ma miejsce w sytuacji, gdy komplementariuszem, czyli wspólnikiem odpowiedzialnym bez ograniczeń jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, zaś komandytariuszem (wspólnikiem odpowiedzialnym tylko do określonej kwoty) jest wspólnik tej spółki.

Wówczas aportem owego komandytariusza, nie mogą być jego udziały w tej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcje tej spółki akcyjnej.

W spółce komandytowej A komplementariuszem jest spółka ABC z o. o., zaś komandytariuszem jeden ze wspólników ABC – X. W takiej sytuacji X nie może wnieść jako wkładu do A swoich udziałów w ABC. 

REKLAMA

Przedmiotem aportu nie może być również prawo niezbywalne. Warto przy tym zaznaczyć, że ów zakaz nie dotyczy jedynie przypadków przeniesienia prawa które już istnieje (tzw. nabycie translatywne), lecz także sytuacji, w których wnoszone prawo ma dopiero powstać (nabycie konstytutywne). 

Istnieją takie prawa, których nabycie nie jest możliwe ani translatywnie, ani konstytutywnie. Tak jest między innymi w przypadku użytkowania. Zgodnie bowiem, z artykułem 254 kodeksu cywilnego prawo to jest niezbywalne, a jako takie nie ma zdolności aportowej.

Skoro przedmiotem aportu nie może być prawo niezbywalne, a więc takie prawo, które jest przypisane do konkretnego podmiotu, nie mogą być aportem różnego rodzaju zaświadczenia uzyskane przez przedsiębiorcę potwierdzające uzyskanie przez niego określonych uprawnień, np. prawa do wykonywania przewozu na własne potrzeby.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Jeżeli więc dany podmiot prowadzi działalność gospodarczą, a jednocześnie uzyskał tego typu pozwolenie, w przypadku wniesienia jako wkładu przedsiębiorstwa do spółki uprawnienie owo nie przechodzi.

To, że przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług potwierdził jednoznacznie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2005 r.

Przedmiotem owej sprawy było zagadnienie, czy zezwolenie na przewóz osób może być wkładem do spółki. Sąd uznał, że skoro obowiązek zgłoszenia takiego zamiaru i uzyskanie zaświadczenia (w tym wypadku zezwolenia) potwierdzającego ten fakt ciąży na każdym przedsiębiorcy chcącym wykonywać przewóz na potrzeby własne, a jednocześnie prawo to jako związane z konkretną osobą jest niezbywalne, to zaświadczenie to nie może być przedmiotem jakiejkolwiek czynności prawnej, w tym również wniesienia go jako wkładu do spółki.

To że określone rzeczy lub prawa nie mogą być przedmiotem aportu może wynikać nie tylko z konkretnego przepisu prawa, ale także z orzecznictwa sądowego oraz z wypracowanych poglądów doktryny.

Tym sposobem za aport nie można uznać:

  1. zobowiązania wspólnika do świadczenia w przyszłości określonej sumy pieniężnej na rzecz spółki, a to zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 2 marca 1993 r. (sygnatura III CZP 123/92),
  2. weksla własnego wystawionego przez wspólnika na rzecz spółki (uchwała Sądu Najwyższego z 22 maja 1992 r., sygnatura III CZP 52/92),
  3. translatywnie wniesionego prawa (czyli prawa, które już istnieje) z umowy najmu lub dzierżawy, tzn. takiego, w których akcjonariusz jest najemcą albo dzierżawcą, co zostało stwierdzone na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 26 marca 1993 r. (sygnatura III CZP 21/93), 
  4. kredyt zorganizowany przez wspólnika na rzecz spółki,
  5. uprawnienia do rekompensaty za pozostawione mienie zabużańskie, która to rekompensata uznawana jest za prawo niezbywalne, a tym samym nie może być przedmiotem aportu, co potwierdziło orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 2001 r. (sygnatura  III CZP 3/2001),
  6. samodzielnie (tzn. bez przedsiębiorstwa) wnoszone do spółki prawo do klientów.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA