REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skonsolidowane sprawozdania finansowe, czyli jak rozliczyć jednostki tworzące grupę kapitałową

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
MB Brzozowska
Podstawową zasadą przy sporządzaniu sprawozdania finansowego jest ujednolicenie we wszystkich jednostkach objętych konsolidacją zasad wyceny aktywów i pasywów, oraz ustalenie takich samych zasad rachunkowości.
Podstawową zasadą przy sporządzaniu sprawozdania finansowego jest ujednolicenie we wszystkich jednostkach objętych konsolidacją zasad wyceny aktywów i pasywów, oraz ustalenie takich samych zasad rachunkowości.

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo upływu sześciomiesięcznego ustawowego terminu przewidzianego na złożenie przez spółki rocznych sprawozdań finansowych część przedsiębiorców, skupionych w grupach kapitałowych może skorzystać z dodatkowego, wynoszącego 3 miesiące okresu na złożenie sprawozdań skonsolidowanych.

Czas ten obliczany jest od dnia bilansowego, na który jednostka dominująca sporządza roczne sprawozdanie finansowe ze swej działalności. Również od tego dnia biegnie okres sześciu miesięcy przeznaczonych na zatwierdzenie przez organ zatwierdzający jednostki dominującej skonsolidowanego sprawozdania.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o jednostki, które obejmuje skonsolidowane sprawozdanie finansowe to pomocna będzie tutaj z pewnością ustawa o rachunkowości z naciskiem na jej rozdział 6 o sprawozdaniach finansowych jednostek powiązanych.

Skład grupy kapitałowej

Kwestią podstawową staje się w tym wypadku bezbłędne ustalenie składu grupy kapitałowej. Obejmuje ona zarówno jednostkę dominującą jak i wszystkie jednostki od niej zależne, bez rozróżnienia na szczeble i stopień tej zależności. Ważne jest jednak, aby spełniały one ustawową definicję kontroli jednostki dominującej nad jednostkami zależnymi. Musimy mieć zatem do czynienia ze zdolnością jednego podmiotu do kierowania polityką finansową i operacyjną innego, w celu uzyskania korzyści ekonomicznych z jego działalności. Kontrola ta przejawia się przez posiadanie pakietu udziałów (akcji) jak również przeważającej liczby głosów w organie stanowiącym danej jednostki podporządkowanej. Istnienia tak rozumianej kontroli nie wyklucza również sprawowanie jej za pośrednictwem innych podmiotów (tzw. kontrola pośrednia). 

Przeczytaj również: Czy wniesienie wkładów w spółce cywilnej jest konieczne?

W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na art. 58 wspomnianej wyżej ustawy, który upoważnia grupę kapitałową do pominięcia podczas konsolidacji jednostek spełniających warunki ustawowe, mianowicie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dane finansowe tej jednostki są nieistotne z punktu widzenia obowiązku konsolidacji,
  • pozyskanie informacji niezbędnych do prawidłowego i rzetelnego objęcia jednostki.

Co należy uwzględnić w sprawozdaniu?

REKLAMA

Podstawową zasadą przy sporządzaniu sprawozdania finansowego jest ujednolicenie we wszystkich jednostkach objętych konsolidacją zasad wyceny aktywów i pasywów, oraz ustalenie takich samych zasad rachunkowości, dostosowanych najczęściej do tych przyjętych przez jednostkę dominującą (to jej zarząd odpowiada za przekazanie podmiotom zależnym zasad rozliczania jakie stosowane będą w całej grupie kapitałowej).

W sprawozdaniu skonsolidowanym, podobnie jak w zwykłym rocznym sprawozdaniu finansowym przygotowywanym przez spółki, uwzględnić należy wszelkie zdarzenia mające istotny wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstwa w okresie bilansowym, którego takie sprawozdanie dotyczy. Nie ma tu więc miejsca na ukryte działania jednostek podporządkowanych, o których niejednokrotnie nie informują one spółki mającej pozycję dominującą (np. udzielanie gwarancji, dokonywanie zabezpieczeń w związku z kredytami itp.).

REKLAMA

W kwestii dokumentacji niezbędnej do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego pomocnym z pewnością okaże się rozporządzenie wykonawcze ministra finansów z dnia 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki , zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych.

Zagłębiając się w treść owego rozporządzenia stwierdzić można, iż dokumentacja o której mowa powinna składać się przede wszystkim ze sprawozdań finansowych jednostek objętych konsolidacją oraz sprawozdań finansowych jednostek podporządkowanych. Należy uwzględnić również wszelkie korekty i wyjaśnienia jakie miały miejsce w celu ujednolicenia zasad rachunkowości, wartości firmy, ujemne wartości firmy i ich odpisy, w tym z tytułu trwałej utraty wartości. Konieczne staje się również obliczenie kapitału udziałów mniejszościowych.
Przy dokonywaniu konsolidacji zgodnie z ustawą stosować należy tzw. metodę konsolidacji pełnej. Polega ona w pewnym uproszczeniu na sumowaniu w pełnej wartości poszczególnych pozycji sprawozdań finansowych zarówno jednostki dominującej jak i jednostek zależnych, przy czym pamiętać należy o obowiązku dokonania pewnych wyłączeń m.in. eliminacji podlegają wartości udziałów jednostki dominującej w jednostkach zależnych (przy uwzględnieniu ujemnej wartości firmy, czyli nadwyżki ceny nabycia tych udziałów, nad odpowiadającą im wartością netto). W sprawozdaniu skonsolidowanym nie uwzględniamy również transakcji wzajemnych pomiędzy podmiotami objętymi konsolidacją.

Polecamy serwis Mała firma

W obrocie gospodarczym jednostki tworzące grupę kapitałową traktowane są jako jeden przedsiębiorca (stąd właśnie eliminacja w rozliczeniach rocznych ich wzajemnych należności i zobowiązań). Dzięki konsolidacji podmioty zewnętrzne są w stanie dokładniej oszacować realny zysk jaki osiąga grupa kapitałowa w określonych transakcjach. Zdarza się, że potencjalni odbiorcy zewnętrzni celowo nie uwzględniają w takich wypadkach sprawozdań jednostkowych, oczekując na termin złożenia skonsolidowanych. Zmniejszają one bowiem, jak pokazuje praktyka, możliwości błędnego raportowania poprzez zawyżanie przychodów z działalności operacyjnej jednostek powiązanych.

Nie należy również zapominać o obowiązku dołączenia do rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej sprawozdania z jej działalności, z uwzględnieniem wszystkich incydentów mających wpływ na sytuację finansową danej grupy.

Podsumowując należy stwierdzić, że w przypadku grup kapitałowych konsolidacja finansów umożliwia potencjalnym kontrahentom bardziej wiarygodną ocenę stopnia ryzyka przy próbie podjęcia współpracy z jednostkami podporządkowanymi, co staje się szczególnie istotne w dobie kryzysu gospodarczego.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl



Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA