| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Brak obowiązku przekształcenia spółki cywilnej

Brak obowiązku przekształcenia spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, która w ubiegłym roku osiągnęła wysokie zyski. Prawdopodobnie w bieżącym roku będzie podobnie. Czy w takiej sytuacji zajdzie konieczność przekształcenia tej spółki cywilnej w jawną?

Paragraf 4 art. 26 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) w jego pierwotnym brzmieniu stanowił, że jeżeli przychody netto spółki cywilnej ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług w każdym z dwóch kolejnych lat obrotowych osiągnęły równowartość w walucie polskiej co najmniej 400 000 euro (czyli spółka prowadziła przedsiębiorstwo większych rozmiarów), każdy wspólnik miał prawo, ale i obowiązek zgłoszenia takiej spółki do rejestru. Z chwilą wpisu do rejestru spółka ta stawała się spółką jawną.

Przepis ten został dwukrotnie znowelizowany i dopiero druga z tych nowelizacji (która weszła w życie 8 stycznia 2009 r.) zniosła obowiązek zgłoszenia spółki cywilnej osiągającej przychody o określonej wysokości do sądu rejestrowego i tym samym przekształcenia jej w spółkę jawną.

Artykuł 26 § 4 k.s.h. w obecnym brzmieniu stanowi bowiem tylko tyle, że spółka, o której mowa w art. 860 kodeksu cywilnego (czyli spółka cywilna), może być (ale w żadnym przypadku nie musi) przekształcona w spółkę jawną, co wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Paragraf 5 tego artykułu mówi natomiast, że z chwilą wpisu do rejestru spółka taka staje się spółką jawną, której przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników. Taka przekształcona spółka pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej (spółki cywilnej) uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (spółki jawnej). Należy także pamiętać, że przed zgłoszeniem spółki cywilnej do rejestru wspólnicy muszą dostosować umowę tej spółki do przepisów o spółce jawnej (art. 26 § 6 k.s.h.). Ponadto do zgłoszenia należy dołączyć złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki (art. 26 § 3 zd. 2 k.s.h.).

Reasumując, przepisy k.s.h. w obecnym brzmieniu nie nakazują już przekształcenia spółki cywilnej, której przychody przekroczyły określoną wartość, w spółkę jawną.

Paweł Mazur

Podstawa prawna:

• art. 26 oraz art. 553 § 2 i 3 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

• art. 1 pkt 2 ustawy z 23 października 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 217, poz. 1381).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LTC Aquila Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi Spółka komandytowa

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »