| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Brak obowiązku przekształcenia spółki cywilnej

Brak obowiązku przekształcenia spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, która w ubiegłym roku osiągnęła wysokie zyski. Prawdopodobnie w bieżącym roku będzie podobnie. Czy w takiej sytuacji zajdzie konieczność przekształcenia tej spółki cywilnej w jawną?

Paragraf 4 art. 26 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) w jego pierwotnym brzmieniu stanowił, że jeżeli przychody netto spółki cywilnej ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług w każdym z dwóch kolejnych lat obrotowych osiągnęły równowartość w walucie polskiej co najmniej 400 000 euro (czyli spółka prowadziła przedsiębiorstwo większych rozmiarów), każdy wspólnik miał prawo, ale i obowiązek zgłoszenia takiej spółki do rejestru. Z chwilą wpisu do rejestru spółka ta stawała się spółką jawną.

Przepis ten został dwukrotnie znowelizowany i dopiero druga z tych nowelizacji (która weszła w życie 8 stycznia 2009 r.) zniosła obowiązek zgłoszenia spółki cywilnej osiągającej przychody o określonej wysokości do sądu rejestrowego i tym samym przekształcenia jej w spółkę jawną.

Artykuł 26 § 4 k.s.h. w obecnym brzmieniu stanowi bowiem tylko tyle, że spółka, o której mowa w art. 860 kodeksu cywilnego (czyli spółka cywilna), może być (ale w żadnym przypadku nie musi) przekształcona w spółkę jawną, co wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Paragraf 5 tego artykułu mówi natomiast, że z chwilą wpisu do rejestru spółka taka staje się spółką jawną, której przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników. Taka przekształcona spółka pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej (spółki cywilnej) uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (spółki jawnej). Należy także pamiętać, że przed zgłoszeniem spółki cywilnej do rejestru wspólnicy muszą dostosować umowę tej spółki do przepisów o spółce jawnej (art. 26 § 6 k.s.h.). Ponadto do zgłoszenia należy dołączyć złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki (art. 26 § 3 zd. 2 k.s.h.).

Reasumując, przepisy k.s.h. w obecnym brzmieniu nie nakazują już przekształcenia spółki cywilnej, której przychody przekroczyły określoną wartość, w spółkę jawną.

Paweł Mazur

Podstawa prawna:

• art. 26 oraz art. 553 § 2 i 3 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),

• art. 1 pkt 2 ustawy z 23 października 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 217, poz. 1381).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK