| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Udzielenie spółce z o.o. pożyczki przez wspólnika lub członka zarządu

Udzielenie spółce z o.o. pożyczki przez wspólnika lub członka zarządu

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa pożyczki pomiędzy jedynym wspólnikiem spółki z o.o. a spółką? Czy członek zarządu spółki z o.o., który udzielił spółce pożyczki, może żądać od pozostałych członków zarządu zwrotu jej części, jeśli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna?



Umowa pożyczki uregulowana jest w przepisach art. 720-724 kodeksu cywilnego. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Koniecznym elementem umowy pożyczki nie jest więc uzyskanie przez pożyczkodawcę wynagrodzenia (np. odsetek) w zamian za dokonane świadczenie - cechą pożyczki w ujęciu k.c. jest nieodpłatność. Oczywiście umowa zawarta pomiędzy stronami może stanowić inaczej.


Wspólnik spółki z o.o. może udzielić spółce pożyczki na różne cele. Do niezbędnych warunków umowy pożyczki (inaczej niż przy umowie kredytu) nie należy wskazanie sposobu korzystania z przedmiotu pożyczki. Dopuszczalne jest jednak postanowienie umowy obligujące pożyczkobiorcę do określonego sposobu korzystania z przedmiotu pożyczki (np. pod rygorem skorzystania z zastrzeżonego na rzecz pożyczkodawcy prawa odstąpienia). Jeśli pożyczka udzielana jest przez wspólnika zainteresowanego rozwojem spółki, można zastrzec w umowie cel (lub cele), na jaki pożyczka ma być przeznaczona.


Co do zasady, umowa pożyczki pomiędzy wspólnikiem a spółką z o.o. może być zawarta w zwykłej formie pisemnej. Jednak - jak wynika z przepisu art. 173 § 1 i 2 k.s.h. - w przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, a w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki oświadczenie to wymaga formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W określonych przypadkach udzielenie przez wspólnika pożyczki spółce (szczególnie gdy jest to akt dokonywany jednorazowo i na dużą kwotę) może zostać uznane za „przekraczające zakres zwykłych czynności spółki”. Należy wręcz przyjmować, że pożyczki jedynego wspólnika mają taki charakter. W konsekwencji, jego podpis na umowie pożyczki powinien potwierdzić notariusz pod rygorem nieważności umowy.


Ponadto - w myśl art. 210 § 2 k.s.h. - jeżeli jedyny wspólnik jest zarazem jedynym członkiem zarządu, czynność prawna pomiędzy tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. O każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu. Przepis ten znajdzie zastosowanie także do umowy pożyczki pomiędzy spółką a jedynym wspólnikiem piastującym jednocześnie funkcję jedynego członka zarządu.

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ31
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem Infor.pl »