| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Sekretariat > Organizacja pracy > Choroba podczas delegacji służbowej

Choroba podczas delegacji służbowej

W przypadku zachorowania za granicą w trakcie odbywania podróży służbowej, pracownikowi należy się zwrot udokumentowanych kosztów leczenia – na podstawie rachunku ze szpitala, rachunku za wizytę u lekarza itp.

Koszt takiego leczenia pokrywa pracodawca z własnych środków.Nie przysługuje zwrot kosztów leczenia kosmetycznego, protez dentystycznych, protez ortopedycznych, okularów a także lekarstw których zażywanie nie było niezbędne.

Pracownikowi w miejscowości docelowej a także w każdej innej miejscowości w której korzystał z noclegu, za dojazd z i do dworca: kolejowego, lotniczego, autobusowego oraz portu morskiego a także za usługi bagażowe przysługuje ryczałt w wysokości jednej diety. Nie ma to zastosowania jeśli przejazdy zapewnia zapraszająca strona zagraniczna lub pracodawca.

Pracownikowi przysługuje ryczałt na dojazdy środkami komunikacji w wysokości 10 proc. przysługującej mu diety za każdą rozpoczętą dobę zagranicznej podróży służbowej. Pracodawca może określić również inne wydatki za które pracownikowi będzie należał się zwrot kosztów.

Polecamy: Podróż służbowa pracownika poza granice kraju

Pracownik powinien rozliczyć się w ciągu siedmiu dni od zakończenia podróży z zaliczki otrzymanej w walucie na pokrycie kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju. Nie jest koniczne dokumentowanie wydatków objętych ryczałtem.

Diety i inne należności z tytułu podróży służbowych pracowników w kraju a także poza jego granicami stanowią koszt uzyskania przychodów osób prawnych i pomniejszą dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Nie ma znaczenia w jakiej wysokości zostały one przyznane i jakiego rodzaju są to wydatki.

Z wyjątkiem samochodu prywatnego użytego do odbycia podróży służbowej przez pracownika, wtedy kwoty przekraczające limit wynikający z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu oraz stawki za kilometr nie stanowią kosztów uzyskania przychodów osoby prawnej.

Osoby prawne, spółki jawne, cywilne i komandytowe, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą zaliczyć w koszty swojej działalności świadczenia wypłacone pracownikom z tytułu podróży służbowych krajowych i zagranicznych. Pamiętając że obowiązuje limit z tytułu używania samochodu.

Polecamy: Wyjazdy zagraniczne a zwrot wydatków

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby z nimi współpracujące mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet tylko w wysokościach określonych w stosownych przepisach. Do kosztów prowadzonej działalności nie będą zaliczone kwoty przekraczające wysokość tych diet.

Diety i inne należności otrzymane przez pracownika z tytułu odbytej podróży służbowej krajowej jak i zagranicznej są przychodami ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ustawie zostały zwolnione od podatku dochodowego diety i inne należności za czas podróży służbowej do wysokości określonej w odrębnych ustawach i przepisach wydanych przez właściwego ministra.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownik powinien rozliczyć się w ciągu siedmiu dni od zakończenia podróży z zaliczki otrzymanej w walucie na pokrycie kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju.
Pracownik powinien rozliczyć się w ciągu siedmiu dni od zakończenia podróży z zaliczki otrzymanej w walucie na pokrycie kosztów podróży i pobytu poza granicami kraju.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »