REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega ecodriving w mieście

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Na czym polega ecodriving w mieście?
Na czym polega ecodriving w mieście?

REKLAMA

REKLAMA

Jazda ekonomiczna i ekologiczna w mieście to trudne zadanie. Co chwilę napotykamy na korek, sygnalizację świetlną i inne, zmuszające nas do zatrzymania sytuacje. Podpowiadamy, w jaki sposób możemy oszczędzić pieniądze, a przez spalanie mniejszej ilości paliwa - jeździć bardziej ekologicznie.

Styl jazdy

REKLAMA

Jest on bardzo ważny. Nieustanna „walka” na drodze sprzyja nadmiernemu zużywaniu paliwa. Ciągłe dodawanie gazu, hamowanie i ponowne przyspieszanie to właśnie czynniki, przez które nasz silnik generuje ogromne zapotrzebowanie na mieszankę. W mieście można oszczędzać zmieniając styl jazdy na spokojny, ale zarazem dynamiczny.

REKLAMA

Przede wszystkim starajmy się w miarę szybko osiągnąć stałą prędkość jazdy, przy której nie będziemy musieli zbyt często hamować ani przyspieszać. W mieście będzie to zapewne około 50 km/h. Nie oznacza to jednak, że mamy przyspieszać gwałtownie, aby osiągnąć ją niemal natychmiast po starcie. Jeśli chcemy oszczędzać, nie powinniśmy przekraczać 2500 obrotów silnika na minutę. Gdy pułap ten osiągniemy, po prostu zmieniamy bieg na wyższy i przyspieszamy dalej. Pamiętajmy jednak, że przyspieszanie, gdy silnik ma zbyt niskie obroty dla danego biegu może być dla niego szkodliwe, więc stosujmy się do tej rady rozsądnie, nie zmuszając motoru do pracy w niewłaściwych dla niego warunkach. Pamiętajmy też o tym, że dojeżdżając do skrzyżowania oszczędzamy, gdy samochód jest na biegu podczas zwalniania lub hamowania. Stąd właśnie pomysł oszczędzania za pomocą „hamowania biegami”.

Jeśli mamy nawyk wrzucania biegu jałowego, czyli tak zwanego „luzu”, nasz samochód będzie zużywał paliwo mimo małego obciążenia, bo silnik będzie musiał się sam napędzić. Jeśli zaś hamujemy lub zwalniamy, czyli zdejmujemy nogę z gazu a pojazd pozostaje na biegu, pompa paliwa dostarcza do silnika minimalne ilości paliwa lub w ogóle je odcina. Dzieje się tak dlatego, że rozpędzone koła mogą poruszać silnikiem, tak jak silnik kołami, czyli energia nie pochodzi ze spalania mieszanki, a z siły rozpędu naszego auta.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Droga do pracy

Momenty, w których najbardziej chcielibyśmy oszczędzać to godziny szczytu. Wtedy zazwyczaj jedziemy lub wracamy z pracy i niestety, wszyscy musimy stawić się o niej o mniej więcej tej samej godzinie, co wiąże się z korkami w dużych miastach. Jeśli jednak opracujemy sobie drogę, która być może będzie dłuższa, ale za to rzadziej zmusi nas do zatrzymywania i ruszania, możemy na tym zyskać. Do tego, drogę do pracy łatwo zapamiętać. Jeśli wiemy, że po ruszeniu ze skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i tak zatrzyma nas następna, choćbyśmy bardzo się starali zdążyć przejechać na zielonym świetle, to nie warto próbować. Jedźmy spokojnie i płynnie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obciążenie

REKLAMA

Ma ono wielkie znaczenie w mieście. W naszych bagażnikach może nagromadzić się wiele przedmiotów, których nie potrzebujemy na co dzień. Sprzęt sportowy, zakupy i inne rzeczy, które trafiają przy okazji do naszego samochodu często zostają tam na jakiś czas. Przecież mogą się przydać przy następnej okazji. Jeśli chcemy oszczędzać, powinniśmy regularnie kontrolować, co znalazło się w naszym bagażniku i czego nie powinno tam na co dzień być. Od razu po pozbyciu się zbędnego balastu zauważymy obniżenie spalania w naszym pojeździe.

Pamiętajmy, że ecodriving to nie tylko oszczędność paliwa i zarazem ograniczenie wydalania szkodliwych gazów, będących produktem spalania w silniku. Jest to również unikanie wypadków i innych zdarzeń drogowych, więc nade wszystko zachowajmy szczególną ostrożność za każdym razem, kiedy wsiadamy za kierownicę. 

Polecamy: Samochód służbowy w oczach pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA