| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Czy pracownik na zleceniu podlega obowiązkowym badaniom lekarskim?

Czy pracownik na zleceniu podlega obowiązkowym badaniom lekarskim?

Obowiązkowi poddania się badaniom lekarskim podlegają osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy. W przypadku zleceniobiorców poddanie się badaniom lekarskim zależy od decyzji pracodawcy, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Skierowanie pracownika na profilaktyczne badania lekarskie należy do najważniejszych obowiązków pracodawcy w sferze bhp. Jest to obowiązek, który bezwzględnie musi zostać spełniony, aby dopuścić pracownika do wykonywania pracy. Ponadto obciąża każdego pracodawcę, niezależnie od prowadzonej działalności, liczby pracowników czy celu wykonywanej pracy. W pojęciu badań profilaktycznych mieszczą się: badania wstępne, okresowe i kontrolne.


Pierwszym z nich podlegają osoby przyjmowane do pracy (z zastrzeżeniem ponownego zatrudnienia na tym samym stanowisku) i pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe (art. 229 § 1 k.p.). Okresowym badaniom podlegają natomiast wszyscy pracownicy niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków. Co do zasady są one wykonywane w okresie trwania zatrudnienia. Natomiast badania kontrolne odnoszą się do pracowników, których niezdolność do pracy trwała dłużej niż 30 dni i była spowodowana chorobą. Pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 2 k.p.).


Zobacz również:
Kiedy pracodawca powinien założyć akta osobowe?


Badania pracownika na zleceniu


Do obowiązków pracodawcy należy również zapewnienie odpowiednio bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w zakładzie pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (art. 304 § 1 k.p.). Sporne wydaje się zatem obowiązek kierowania tego rodzaju pracownika na obowiązkowe badania lekarskie. Wobec tego skierowanie pracownika w takim przypadku na badania zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Może jedynie wymagać przekazania stosownych dokumentów potwierdzających kwalifikację tego pracownika. Inaczej może być w sytuacji, gdy praca wykonywana jest w warunkach szczególnie niebezpiecznych i zagrażających życiu bądź zdrowiu. Wówczas pracodawca w braku wymaganych dokumentów kwalifikacyjnych zobowiązany jest skierować pracownika na wskazane badania.


Podstawę takiego działania może stanowić treść pisma Głównego Inspektoratu Pracy (GNP/426/4560-364/07/PE), zgodnie z którym jeżeli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną (będącą podstawą wykonywania pracy przez samozatrudniającego), poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. Wówczas osoba ta ma obowiązek odbyć szkolenie i poddać się badaniom lekarskim.


Zgodnie z art. 207 § 21 k.p. koszty działań podejmowanych przez pracodawcę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników. Jednakże nie ma żadnej odrębnej regulacji, która wskazywałaby na obowiązek ponoszenia kosztów badań lekarskich przez którąkolwiek ze stron umowy cywilnoprawnej. W takiej sytuacji zleceniobiorca powinien porozumieć się ze zleceniodawcą w tej kwestii, gdyż dopuszczalne jest ponoszenie kosztów przeprowadzenia badań przez zleceniobiorcę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »