REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Boisz się niewypłacalności? Skorzystaj z postępowania naprawczego!

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Liczba bankructw polskich firm dramatycznie rośnie. Jeśli nad Twoją firmą wisi widmo upadłości, nie czekaj, aż będzie za późno! Postępowanie naprawcze to wygodne narzędzie ochrony przedsiębiorcy, który popadł w finansowe tarapaty i potrzebuje czasu na restrukturyzację przedsiębiorstwa.

Nie dla każdego  

REKLAMA


Z zalet postępowania naprawczego skorzystać może przedsiębiorca, który w chwili wszczęcia postępowania terminowo reguluje swoje zobowiązania, ale jest zagrożony niewypłacalnością. Postępowanie naprawcze nie jest zatem dla przedsiębiorców, którzy nie są już zdolni spłacać swoich wymagalnych zobowiązań.


Wszczęcie postępowania niesie sporo korzyści. Skutkuje m.in. zawieszeniem naliczania odsetek od istniejących zobowiązań, zaś spłata zaległych zobowiązań następuje w terminach i w kwotach zaproponowanych przez przedsiębiorcę.


Oświadczenie do sądu  


By skorzystać z postępowania naprawczego, przedsiębiorca składa w sądzie oświadczenie o jego wszczęciu. Oświadczenie to musi zawierać dane przedsiębiorcy oraz okoliczności uzasadniające wniosek i uprawdopodobniające niewypłacalność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


By jednak skutecznie wszcząć procedurę naprawczą należy także dołączyć dokumenty ujawniające stan majątkowy przedsiębiorcy, zawierające spis wierzycieli i wysokości ich wierzytelności, spis podmiotów zobowiązanych względem przedsiębiorcy, wykaz tytułów egzekucyjnych oraz plan naprawczy - propozycję , w jaki sposób i w jakich terminach firma zamierza spłacać zobowiązania.


Plan naprawy przedsiębiorstwa powinien określać restrukturyzację jego zobowiązań, majątku oraz zatrudnienia. Powinien on zmierzać do przywrócenia przedsiębiorcy zdolności do konkurowania na rynku.


Publikacja w Monitorze


Sąd w ciągu 14 dni od chwili wniesienia niezbędnych dokumentów może zakazać wszczęcia postępowania, jeżeli stwierdzi, że oświadczenie przedsiębiorcy nie spełnia prawnych wymogów.


Jeśli w tym terminie nie wydano takiego zakazu, następnym krokiem przedsiębiorcy jest ogłoszenie oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w co najmniej jednym dzienniku lokalnym i w jednym ogólnopolskim.  Dzień publikacji oświadczenia jest dniem wszczęcia postępowania naprawczego - od tego dnia zawieszeniu ulega m.in naliczanie odsetek od zobowiązań przedsiębiorcy oraz spłata jego zobowiązań.


By jednak plan naprawczy zadłużonego przedsiębiorcy mógł zostać wdrożony, wymagana jest akceptacja jego wierzycieli. Następuje to poprzez zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli. Zgromadzenie to zwołuje przedsiębiorca.


Układ zostaje przyjęty, jeżeli wypowie się za nim większość wierzycieli. Tak zawarte porozumienie nabywa moc prawną z chwilą zatwierdzenia przez sąd. Od tej chwili możliwa jest restrukturyzacja zadłużonej firmy.

  


Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA