REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Źródło: forum.prawnikow.pl
Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.
Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z § 1 art. 130 kpc- jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.

Wymogi formalne co do pisma wynikają bądź z przepisu ogólnego, a więc art. 126 kpc, bądź też zawierają się w przepisach szczególnych (np. art. 127, 187, 368 kpc).

REKLAMA

Porównaj: Jak napisać pismo do sądu?

Zgodnie z powołanym art. 126 kpc każde pismo procesowe powinno zawierać:

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  2. oznaczenie rodzaju pisma;
  3. osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
  4. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  5. wymienienie załączników.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe błędy formalne

REKLAMA

Katalog błędów formalnych w zasadzie jest katalogiem otwartym. Do najczęściej spotykanych błędów zalicza się błędne oznaczenie strony pozwanej, brak określenie wartości przedmiotu sporu, brak opłaty, złożenie pisma bez wymaganych odpisów dla strony przeciwnej itp.

Uzupełnienie braków formalnych pisma dotyczy wyłącznie wstępnego momentu, a więc przed doręczeniem takiego pisma stronie przeciwnej (wyrok SW w Warszawie z 19 lutego 1969 r., III CR 2116/68, OSPiKA 1969, nr 12, poz. 260).

Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.

Dlatego też sąd w przypadku otrzymania pisma bez należytej opłaty wzywa powoda do uzupełnienia braków formalnych przez uiszczenie należnej opłaty (podając wysokość opłaty i sposób jej uiszczenia).

Druk pełnomocnictwa - co musi zawierać?

Błędy formalne w pismach pochodzących od profesjonalistów

Zdecydowanie bardziej rygorystycznie sąd traktuje pisma, które pochodzą od profesjonalisty adwokata lub radcy prawnego, a które to nie zostały opłacone.

REKLAMA

Pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, które nie zostało należycie opłacone, przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu.

Natomiast sąd odrzuca bez wezwania o uiszczenie opłaty pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (apelację, zażalenie, skargę kasacyjną, skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, skargę na orzeczenie referendarza sądowego) podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu zaskarżenia.

W praktyce wiele wątpliwości budziła sytuacja w której powód występował o zwolnienie od kosztów sądowych, a sąd odmówił udzielenia takiego zwolnienia (lub zwolnił stronę od kosztów jedynie częściowo), czy w takiej sytuacji strona ma obowiązek samodzielnie opłacić wpis sądowy czy też ma oczekiwać na wezwanie sądu.

Wpisanie zastrzeżenia do protokołu rozprawy – art. 162 KPC

Kwestię tą jednoznacznie rozstrzygnął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 6 października 2006r. w sprawie V CSK 158/2006r. Sąd wyraził pogląd, że jeśli sąd odmówi prośbie o zwolnienie z kosztów sądowych, musi wezwać powoda ubiegającego się o to zwolnienie do uiszczenia opłaty sądowej od pozwu.

Nie wystarczy samo doręczenie postanowienia o odmowie zwolnienia. Taki obowiązek spoczywa na sądzie bez względu na to czy strona występuje sama czy reprezentuje ją adwokat lub radca prawny.

Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje możności swobodnego decydowania przez stronę o tym, czy musi ona czy nie musi wykazywać okoliczności wymienionych w wezwaniu sądu.

Strona musi więc uzupełnić wszystkie okoliczności wymienione w wezwaniu, nawet wówczas jeśli się z tym nie zgadza lub jeśli już wcześniej w ocenie strony okoliczność ta została dostatecznie wyjaśniona.

Co powinno zawierać wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych musi mieć charakter konkretny. Oznacza to, że sąd w wezwaniu musi:

- oznaczyć braki formalne w sposób dokładny,
- podać termin ich uzupełnienia,
- wyraźnie określić skutek niezachowania terminu, jakim jest zwrot pisma stronie.

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Termin na uzupełnienie braków formalnych pisma wynosi 7 dni. Termin ten nie może być ani skracany, ani przedłużany.

Jakie są skutki nieuzupełnienia braków formalnych

Nieuzupełnienie braków formalnych pisma powoduje dotkliwe skutki. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.

Zarządzenie przewodniczącego o zwrocie pozwu doręcza się tylko powodowi.

Jeśli powodem zwrotu pisma jest brak wniesienia opłaty to strona może jeszcze swój brak uzupełnić i na tym etapie. W terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pisma z tej przyczyn (braku opłaty) strona może uiścić brakującą opłatę. Jeżeli opłata została wniesiona we właściwej wysokości, pismo wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu pisma z tej samej przyczyny.

Porównaj: Wnoszenie pism  w postępowaniu gospodarczym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA