| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Zgodnie z § 1 art. 130 kpc- jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym.

W praktyce wiele wątpliwości budziła sytuacja w której powód występował o zwolnienie od kosztów sądowych, a sąd odmówił udzielenia takiego zwolnienia (lub zwolnił stronę od kosztów jedynie częściowo), czy w takiej sytuacji strona ma obowiązek samodzielnie opłacić wpis sądowy czy też ma oczekiwać na wezwanie sądu.

Wpisanie zastrzeżenia do protokołu rozprawy – art. 162 KPC

Kwestię tą jednoznacznie rozstrzygnął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 6 października 2006r. w sprawie V CSK 158/2006r. Sąd wyraził pogląd, że jeśli sąd odmówi prośbie o zwolnienie z kosztów sądowych, musi wezwać powoda ubiegającego się o to zwolnienie do uiszczenia opłaty sądowej od pozwu.

Nie wystarczy samo doręczenie postanowienia o odmowie zwolnienia. Taki obowiązek spoczywa na sądzie bez względu na to czy strona występuje sama czy reprezentuje ją adwokat lub radca prawny.

Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje możności swobodnego decydowania przez stronę o tym, czy musi ona czy nie musi wykazywać okoliczności wymienionych w wezwaniu sądu.

Strona musi więc uzupełnić wszystkie okoliczności wymienione w wezwaniu, nawet wówczas jeśli się z tym nie zgadza lub jeśli już wcześniej w ocenie strony okoliczność ta została dostatecznie wyjaśniona.

Co powinno zawierać wezwanie do uzupełnienia braków formalnych

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych musi mieć charakter konkretny. Oznacza to, że sąd w wezwaniu musi:

- oznaczyć braki formalne w sposób dokładny,
- podać termin ich uzupełnienia,
- wyraźnie określić skutek niezachowania terminu, jakim jest zwrot pisma stronie.

Jak zaskarżyć nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Termin na uzupełnienie braków formalnych pisma wynosi 7 dni. Termin ten nie może być ani skracany, ani przedłużany.

Jakie są skutki nieuzupełnienia braków formalnych

Nieuzupełnienie braków formalnych pisma powoduje dotkliwe skutki. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.

Zarządzenie przewodniczącego o zwrocie pozwu doręcza się tylko powodowi.

Jeśli powodem zwrotu pisma jest brak wniesienia opłaty to strona może jeszcze swój brak uzupełnić i na tym etapie. W terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pisma z tej przyczyn (braku opłaty) strona może uiścić brakującą opłatę. Jeżeli opłata została wniesiona we właściwej wysokości, pismo wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu pisma z tej samej przyczyny.

Porównaj: Wnoszenie pism  w postępowaniu gospodarczym

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 11.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.
Brakiem formalnym jest również brak opłaty od pozwu. Osoby działające same, bez adwokata lub radcy prawnego zazwyczaj nie wiedzą jaką powinny uiścić opłatę od pozwu lub pisma.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK