| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Wpis przy nakazie zapłaty

Wpis przy nakazie zapłaty

Z uwagi na to, że postępowanie sądowe, w wyniku którego sąd wydaje nakaz zapłaty jest tańsze (nie przeprowadza się rozprawy, nakaz wydawany jest na posiedzeniu niejawnym)- niższy powinien być również wpis- to jednak zależy od rodzaju postępowania.

W postępowaniu nakazowym zawsze taniej

Jeżeli składamy powództwo w trybie nakazowym (oczywiście mając uzasadnione ku temu przesłanki), opłatę wnosimy wysokości 1/4 wpisu wynikającego z podstawowych norm(wynoszącego co do zasady 5%).  Co ważne, dotyczy to również sytuacji, w których wpis jest stały (lub np. określony widełkowo- jak postępowaniu uproszczonym). Tak obliczony wpis nie może być jednak niższy niż 30 zł (wpis minimalny).

Zobacz: Przed sąd jakiego państwa należy wnieść pozew wszczynający europejskie postępowanie nakazowe?

Wartość przedmiotu sporu w sprawie p. Kowalskiego wynosi 100.000 zł- wpis stosunkowy (5%) powinien wynosić 5.000 zł. Z uwagi na to, że powód dysponuje wekslem wystawionym przez pozwanego, może skierować sprawę w trybie nakazowym. Wpis wyniesie więc 1/4x 5.000 zł – czyli 1.250 zł.

Co ważne, pozwany wnosząc zarzuty od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym- musi uzupełnić pozostały wpis (w opisywanym przykładzie musi wnieść opłatę w wysokości 3.750 zł), stąd postępowanie jest dla niego droższe niż dla powoda.

Obliczając wpis należy pamiętać o tym, żeby dobrze zaokrąglić wszystkie kwoty. Należy to uczynić dwukrotnie- raz zaokrąglając wartość przedmiotu sporu w górę (zawszę) do pełnych złotych, dwa zaokrąglając w ten sam sposób wpis. Jest to najbezpieczniejsza metoda w ramach postępowania gospodarczego.

Jeśli sąd skieruje jednak sprawę do postępowania zwykłego (wyznaczy rozprawę) lub wyda nakaz w postępowaniu upominawczym- powód zostanie wezwany do uiszczenia brakujących 3/4 wpisu.

W postępowaniu upominawczym również może być taniej

Drugim typem nakazu (słabszym)- jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. W odróżnieniu od postępowania nakazowego, taki nakaz uchylany jest wraz ze skutecznym wniesieniem sprzeciwu przez pozwanego (podobnie jak wyrok zaoczny) nie jest też, sam w sobie tytułem zabezpieczającym.

Przy wnoszeniu powództwa w trybie upominawczym (tak jak zwykłym) wnosimy pełen wpis, jednakże ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych pozostawia pewną możliwość odzyskania części wpisu bezpośrednio od sądu.

Zobacz: Jak sformułować żądanie pozwu?

Zgodnie bowiem z art. 79 ust. 1 p. 2 lit. c ww. ustawy, sąd z urzędu zwraca powodowi 3/4 wpisu, jeśli uprawomocnił się nakaz zapłaty w postępowaniu uproszczonym.

Analogicznie, p. Kowalski wniósł pozew o zapłatę 100.000 zł. Wpis kosztował go 5.000zł. Z uwagi na to, że pozwany nie wniósł w terminie sprzeciwu, nakaz się uprawomocnił. Sąd powinien zwrócić powodowi z urzędu 3/4 wniesionego wpisu- czyli 3.750 zł. Pozostałą część wpisu może dochodzić od pozwanego w ramach postępowania egzekucyjnego, wraz z dochodzonym roszczeniem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK