| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Poręczenie a przedawnienie roszczeń

Poręczenie a przedawnienie roszczeń

Odpowiedzialność akcesoryjna poręczyciela, powoduje kilka problemów na gruncie przedawnienia roszczeń- zarówno dla niego, jak i dla wierzyciela.

Kiedy poręczyciel spełnił świadczenie

Na wstępie należy zauważyć, że dłużnik główny i poręczyciel nie są dłużnikami solidarnymi. Kodeks cywilny w art. 881 kc stanowi, iż poręczyciel (w braku innych ustaleń pomiędzy stronami) odpowiada JAK współdłużnik solidarny, co oznacza że ustawodawca nie uznał ich za wprost dłużników solidarnych. Ma to istotne znaczenie, w związku z tym, że poręczyciel odpowiada za dług cudzy- a nie własny, co ma przełożenie również na kwestię dochodzenia roszczeń w sytuacji spełnienia świadczenia przez poręczyciela.

Otóż nie można uznać, że poręczyciel ma regres w stosunku do dłużnika głównego (jak współdłużnik solidarny- art. 376 kc), ale ze wstąpieniem w miejsce wierzyciela (art. 518 kc). Niesie to za sobą istotne ryzyko w zakresie przedawnienia roszczenia. Otóż poręczyciel, musi zmieścić się w terminie przedawnienia jaki przysługiwał wierzycielowi- samo wstąpienie w jego miejsce nie przerywa bowiem biegu przedawnienia. Należy o tym pamiętać w szczególności w roszczeniach związanych z działalnością gospodarczą w których terminy przedawnień są relatywnie krótkie (2 do 3 lat).

Zobacz: Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu?

Powództwo przeciwko poręczycielowi nie przerywa biegu przedawnienia w stosunku do dłużnika

Innym interesującym aspektem związanym z przedawnieniem roszczeń w stosunku do poręczyciela, jest fakt, iż czynność sądowa podjęta przeciwko poręczycielowi nie ma wpływu na zobowiązanie dłużnika. Z uwagi na fakt akcesoryjności zobowiązania poręczyciela ma to istotny wpływ na jego sytuację procesową.
Można bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której pozwanie dłużnika (obok poręczyciela) jest niezasadne np.

Jeśli dłużnik zmarł, nie pozostawiając majątku, rodzina zapewne albo spadek odrzuci, albo przyjmie z dobrodziejstwem inwentarza, tym samym uniemożliwiając wierzycielom spadkodawcy dochodzenie ich roszczeń.

Poręczyciel w takiej sytuacji, nie może powołać się na ograniczenia odpowiedzialności przysługujące spadkobiercom dłużnika w oparciu o przepisy prawa spadkowego (art. 883§3 kc). Wierzycielowi pozostaje więc skierowanie roszczenia do poręczyciela. Jednak jak to było wspomniane, powództwo przeciwko poręczycielowi nie wpływa na bieg przedawnienia roszczenia podstawowego. Z uwagi na akcesoryjność roszczenia (czyli uzależnienie bytu poręczenia o zobowiązania zabezpieczanego)- może to doprowadzić do tego, że poręczycielowi przysługiwał będzie zarzut przedawnienia. Zgodnie z art. 883§1 kc poręczyciel może podnieść przeciwko wierzycielowi wszelkie zarzuty, które przysługują dłużnikowi. Ustawa nie wyłącza tu zarzutu przedawnienia.

Zobacz: Zabezpieczenie dowodu

Jeśli więc nawet w trakcie postępowania (przed jego prawomocnym zakończeniem) –upłynie okres przedawnienia zobowiązania głównego- poręczyciel może podnieść skutecznie odpowiedni zarzut (zakładając, że w stosunkach pomiędzy poręczycielem a wierzycielem nie doszło np. do odnowienia zobowiązania).
Z uwagi bowiem na to, że odpowiedzialność poręczyciela jest każdorazowo kształtowana przez zobowiązanie podstawowe- roszczenie przeciwko niemu ulegnie przedawnieniu wraz z przedawnieniem zobowiązania głównego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK