| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Umowa o przygotowanie zawodowe z młodocianym

Umowa o przygotowanie zawodowe z młodocianym

Za osobę młodocianą uważa się pracownika, który ukończył 16 lat i nie przekroczył 18. Pracodawca, który chce zatrudnić młodocianego celem przygotowania zawodowego powinien podpisać umowę o pracę bezpośrednio z pracownikiem.

Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego pracodawca powinien podpisać bezpośrednio z pracownikiem młodocianym. Rodziców młodocianego pracodawca musi poinformować jedynie o ryzyku zawodowym, które wiąże się z pracą wykonywaną przez młodocianego, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami, jakie występują na jego stanowisku pracy.

Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat i nie przekroczyła 18 lat (art. 190 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Pracownik młodociany może być zatrudniony w celu przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy) lub przy wykonywaniu lekkich prac.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Serwis Prawno - Pracowniczy

Kogo uznawać za młodocianego?

Osoba, która ukończyła 16 lat, lecz nie ukończyła 18 lat, należy do tzw. grupy osób posiadających ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Należą do nich osoby pomiędzy 13. a 18. rokiem życia (art. 15 ustawy – Kodeks cywilny). Zasadą jest, że taka osoba do zaciągania zobowiązań lub rozporządzania swoim prawem potrzebuje zgody swojego przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej rodzica. Od tej zasady przewidziano jednak wyjątek właśnie w zakresie nawiązywania stosunków pracy przez młodocianych. Osoba posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności, które dotyczą tego stosunku (art. 22 § 3 k.p.). Dlatego pracownik młodociany, z którym pracodawca chce podpisać umowę o pracę, nie będzie potrzebował zgody rodziców na zawarcie takiej umowy. Również pracodawca nie musi występować o taką zgodę do rodziców młodocianego. W razie nawiązania stosunku pracy przez młodocianego, jego przedstawiciel ustawowy, np. rodzic, może jedynie za zezwoleniem sądu opiekuńczego rozwiązać zawartą umowę w przypadku, gdyby taki stosunek sprzeciwiał się dobru małoletniego. Nie może zatem zrobić tego samodzielnie, według własnego uznania, a jedynie po zbadaniu całokształtu okoliczności faktycznych przez sąd opiekuńczy, który zezwoli na takie rozwiązanie.

Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?

Ocena ryzyka zawodowego

Pracodawca jest zobowiązany sporządzić udokumentowaną ocenę ryzyka zawodowego występującego na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony młodociany. Informacje o ryzyku zawodowym, które wiąże się z pracą wykonywaną przez młodocianego, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami na tym stanowisku pracodawca jest zobowiązany przekazać nie tylko młodocianemu, ale również przedstawicielowi ustawowemu młodocianego, czyli z reguły rodzicom (art. 201 § 3 k.p.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bird & Bird

Kancelaria doradztwa prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »