REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy kara porządkowa ulega zatarciu?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
praca, przepracowanie, stres, apatia, zmęczenie/fot. Fotolia
praca, przepracowanie, stres, apatia, zmęczenie/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karę porządkową nakłada pracodawca na pracownika za różnego rodzaju przewinienia związane z wykonywaniem pracy. Kara ta jednak nie stygmatyzuje pracownika do końca okresu jego aktywności zawodowej, pracownik może także próbować polemizować z pracodawcą.

Rodzaje i tryb nakładania kar

Istnieją trzy rodzaje kar porządkowych nakładanych przez pracodawcę. Są to nagana, upomnienie i kara pieniężna. Kodeks pracy wyraźnie określa jaki rodzaj kar może zostać zastosowany przy jakiego rodzaju przewinieniach pracowniczych. Posługując się literą prawa, kary majątkowe pracodawca stosuje przy naruszaniu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy, a także stawianiu się w stanie nietrzeźwym i spożywaniu alkoholu w miejscu pracy. Kary upomnienia i nagany są karami niemajątkowymi, nakładanymi w razie nieprzestrzegania ustalonego porządku i organizacji pracy.

REKLAMA

Rekrutacja do pracy a media społecznościowe

Kara może zostać nałożona w terminie 2 tygodni od momentu dowiedzenia się o przewinieniu, lecz maksymalnie do 3 miesięcy od dnia, w którym zaniedbanie pracownika nastąpiło. Pracodawca nigdy nie może działać samowolnie – przed nałożeniem kary jego obowiązkiem jest wysłuchanie pracownika i stworzenie możliwości wytłumaczenia zaistniałej sytuacji. Dopiero po takiej konsultacji pracodawca może podjąć następne kroki, jakim jest zawiadomienie pracownika o nałożonej karze na piśmie i pouczenie o przysługującym mu prawie sprzeciwu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sprzeciw pracownika

W ciągu 7 dni od dostarczenia zawiadomienia o nałożonej karze, pracownik ma prawo wnieść sprzeciw od kary do pracodawcy. Ten w ciągu 14 dni rozpatruje sprzeciw, konsultując jego treść ze związkami zawodowymi, jeśli takowe reprezentują danego pracownika. W przypadku uznania sprzeciwu lub bezskutecznego upływu 14 dni, karę zmienia się na łagodniejszą lub całkowicie uchyla. Jeśli jednak pracodawca w dalszym ciągu podtrzymuje swoje stanowisko o zasadności kary, pracownik może w ciągu 14 dni od odrzucenia sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowania kary porządkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Zatarcie kary

REKLAMA

Kara porządkowa nie obciąża pracownika wiecznie. Po roku nienagannej pracy – czyli okresu, w którym nie nałożona została żadna nowa kara porządkowa – pracodawca usuwa z akt pracownika odpis zawiadomienia o ukaraniu, a karę uważa się za niebyłą. Dzieje się to automatycznie po upływie określonego terminu, nie wymaga się dodatkowej aktywności pracownika jak próśb czy wniosków kierowanych do pracodawcy. Jeśli pracodawca uchybi temu obowiązkowi, może być narażony na pozew pracownika do sądu pracy lub negatywne konsekwencje kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Są także przypadki, gdy pracownik ma szansę uzyskać zatarcie kary przed upływem roku od jej nałożenia. Dzieje się to jednak wyłącznie z inicjatywy pracodawcy lub organizacji związkowej i jest to całkowicie arbitralna decyzja pracodawcy. Pracownik może najwyżej zwrócić się z prośbą do pracodawcy o rozważenie opcji wcześniejszego zatarcia, ale prośba ta w żadnym stopniu nie jest dla pracodawcy wiążąca.

Stres w pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA