| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zasiłek opiekuńczy przysługuje przedsiębiorcy również gdy zachoruje niania

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przedsiębiorcy również gdy zachoruje niania

Od 13 lipca 2013 r. rodzice dziecka nie będą musieli składać wniosków o udzielenie urlopu wypoczynkowego, gdy zachoruje niania. Podczas opieki nad dzieckiem będą uprawnieni do pobierania zasiłku opiekuńczego, który będzie przysługiwał również przedsiębiorcom.


Zasiłek opiekuńczy


Zasiłek opiekuńczy ma na celu ochronę osoby ubezpieczonej przed utratą wynagrodzenia w przypadkach koniecznych do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Prawo do zasiłku opiekuńczego przyznawane jest bez okresu wyczekiwania a jego wysokość jest finansowana w całości z funduszu ubezpieczeń społecznych. Podmiotami uprawnionymi są wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, zatem mogą to być osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacające dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w sytuacji konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia lat 8 w przypadkach określonych w ustawie (od 13 lipca 2013 r. prawo do zasiłku będzie przyznawane również w przypadku choroby niani), sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 oraz innym chorym członkiem rodziny. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

 
Zadaj pytanie na forum:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK