| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Diety za krajowe podróże służbowe

Diety za krajowe podróże służbowe

Diety za podróże służbowe. W marcu tego roku zmieniają się stawki diet za służbowe podróże krajowe. Ile będzie wynosiła dieta za podróż służbową po Polsce?

1 marca 2013 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które określa m.in. wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.


Krajowa podróż służbowa


Z tytułu podróży krajowej pracownikowi przysługuje dieta oraz zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejskiej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków związanych z uzasadnionymi potrzebami.


Służbowa podróż krajowa rozpoczyna się i kończy w miejscowości określonej przez pracodawcę. Od 1 marca 2013 roku dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 30 zł za dobę podróży. Oznacza to wzrost diety o 7 zł za dobę.


Należności z tytułu diet oblicza się na podstawie czasu od rozpoczęcia do zakończenia podróży służbowej. Należy jednak zwrócić uwagę, że jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

1. mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,
2. od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,
3. ponad 12 godzin - dieta przysługuje w całości.


Jeżeli krajowa podróż służbowa trwa dłużej niż dobę, za każdą pełną dobę przysługuje pełna wysokość diety, przy dobie rozpoczętej, w której podróż trwała:

1. do 8 godzin - przysługuje połowa diety,
2. ponad 8 godzin - dieta przysługuje w pełnej wysokości.


Zobacz: Podróże służbowe 2013


Dieta nie będzie przysługiwała pracownikowi, jeżeli podróż służbowa będzie do miejscowości stałego lub tymczasowego pobytu pracownika oraz w przypadku, gdy pracownik ma zapewnione bezpłatne całodzienne wyżywienie.


Kwota diety jest zmniejszana o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia. Przyjmuje się wtedy, że śniadanie i kolacja stanowi 25 proc. diety, a obiad 50 proc. diety.


Zobacz: Jak amortyzować samochód osobowy w firmie?


Ryczałt za nocleg


Pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu, i który nie przedłożył rachunku będzie przysługiwał ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety, czyli 45 złotych. Należy pamiętać, że ryczałt za nocleg przysługuje, jeżeli nocleg trwa co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 21 i 7.


Ryczałt na dojazdy


Za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży krajowej pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety, czyli 6 złotych.


Zaliczka na koszty


Na wniosek pracownika pracodawca przyznaje zaliczkę na niezbędne koszty podróży krajowej w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów.


Zobacz: Fundusze europejskie dla przedsiębiorców


Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub amorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK