| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Po zawieszeniu trzeba rozliczyć przychody

Aktualizacja: 12.09.2008

Po okresie zawieszenia przedsiębiorcy wznawiają opłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy opodatkowani ryczałtem są natomiast zobowiązani do obliczenia i wpłacenia ryczałtu za okres przerwy w działalności. »

Kiedy abonament medyczny stanowi przychód

Aktualizacja: 15.09.2008

Pracodawca powinien doliczać do dochodu pracownika podlegającego opodatkowaniu wyłącznie wartość świadczeń medycznych faktycznie otrzymanych przez pracownika. »

Jak rozliczać dowóz pracowników do pracy

Aktualizacja: 11.09.2008

Sfinansowanie dojazdu do pracy pracownika jest jego przychodem. Świadczenia pozapłacowe pracownicy muszą rozliczyć w zeznaniu rocznym. Pracodawca wydatki na przewóz pracowników może zaliczyć do kosztów.  »

Umorzenie zaległości podatkowych

Aktualizacja: 09.09.2008

 Czy przedsiębiorca niekorzystający z pomocy publicznej lub pomocy publicznej de minimis może się domagać od właściwego organu podatkowego ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego poprzez umorzenie jego zaległości podatkowej w całości lub w części? »

Wydatki na zakup kasy fiskalnej można odliczyć

Aktualizacja: 08.09.2008

Przedsiębiorca, który w obowiązujących terminach rozpoczął ewidencję sprzedaży przez kasę fiskalną, skorzysta z odliczenia części jej zakupu. By nie zwracać odliczonej kwoty, musi jednak prowadzić działalność co najmniej przez trzy lata. »

Podatnicy, którzy zawieszą działalność, będą mogli nie składać deklaracji VAT

Aktualizacja: 04.09.2008

Ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888) wprowadza możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Jest to nowość w polskich przepisach. Ustawa ta wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług.  »

Zakres kontroli podatkowej

Aktualizacja: 04.09.2008

Ostatnio słyszałem o wzrastającej liczbie kontroli podatkowych wśród sąsiadujących ze mną przedsiębiorców. W jaki sposób wszczyna się kontrolę? Zastanawiam się też, o co można pytać i czego żądać od kontrolowanego przedsiębiorcy? »

Ile trzeba zapłacić za wydanie interpretacji indywidualnej

Aktualizacja: 04.09.2008

Od 20 września 2008 r. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł (poprzednio 75 zł). Opłata została obniżona nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. »

Zawieszenie działalności w zakresie podatku dochodowego

Aktualizacja: 03.09.2008

Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej w zakresie podatku dochodowego będzie oznaczała zwolnienie z obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek. W przypadku wspólników osobowych spółek prawa handlowego warunkiem zwolnienia będzie zawiadomienie urzędu skarbowego. »

Nie zawsze można wystawić notę korygującą

Aktualizacja: 01.09.2008

Często zdarza się, że wystawiona już faktura zawiera błędy. Możliwe jest ich poprawienie, ale tylko według ściśle określonych zasad. Przepisy dopuszczają wystawienie faktury albo noty korygującej. »

Kiedy nowa firma nie musi płacić zaliczek

Aktualizacja: 01.09.2008

Zamierzam założyć działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, iż przepisy dopuszczają możliwość niepłacenia przez cały rok zaliczek na podatek dochodowy. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z takiego rozwiązania? »

Czy zatrzymany zadatek podlega VAT

Aktualizacja: 01.09.2008

Jesteśmy producentem stolarki okiennej. Na podstawie umów zawieranych z klientami pobieramy zadatek w wysokości 10% wartości zamówienia. Jeden z klientów po wpłaceniu zadatku wycofał się z transakcji. Jak należy rozliczyć otrzymany zadatek? »

Kupując maszynę od przedsiębiorcy, można odpowiadać za jego zobowiązania podatkowe

Aktualizacja: 28.08.2008

Kupując od przedsiębiorcy niektóre składniki majątku związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej, możemy narazić się na odpowiedzialność za jego zobowiązania podatkowe. Aby tego uniknąć, warto pozyskać informacje o zaległościach podatkowych sprzedającego. »

Jakie obowiązki podatkowe mają prowadzący małe winnice

Aktualizacja: 28.08.2008

Podatnik, który chce zająć się produkcją wina w ilości ponad 1000 hl rocznie, będzie musiał wystąpić o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego. »

Czy kasę fiskalną należy wykazać w remanencie likwidacyjnym i opodatkować VAT

Aktualizacja: 26.08.2008

Podatnik kupił kasę fiskalną w 1997 r. Skorzystał z przysługującej mu ulgi z tytułu nabycia kasy oraz z prawa odliczenia podatku naliczonego przy jej zakupie. W grudniu 2007 r. zakończył działalność. Podatnicy, którzy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania dokonali likwidacji działalności, mają obowiązek zwrotu odliczonej ulgi. Podatnik używał kasy powyżej 3 lat, ulgi więc nie zwraca. Moje pytanie: czy ma obowiązek opodatkowania kasy w remanencie likwidacyjnym i zwrotu podatku naliczonego, mimo że użytkował kasę ponad 3 lata? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK