| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na studia właściciela firmy

Aktualizacja: 06.10.2008

Prowadzę firmę doradczą. Podjąłem decyzję o rozpoczęciu nowego kierunku studiów. Czy jako właściciel firmy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę za studia magisterskie? »

Sprzedaż na rzecz pracownika będzie rejestrowana na kasie

Aktualizacja: 09.10.2008

Od 1 listopada będą obowiązywać nowe przepisy o kasach fiskalnych. Podatnicy nie będą mogli zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży. Zwolnieniem zostaną objęte nowe rodzaje czynności. »

Jak rozliczyć kredyt na zakup środków trwałych

Aktualizacja: 23.10.2008

Niektóre zakupy dokonywane są przez przedsiębiorców za środki uzyskane z kredytu. Wyobraźmy sobie sytuację, że osoba fizyczna, prowadząca księgi rachunkowe, nabyła w czerwcu 2008 r. grunt zabudowany budynkiem biurowo-magazynowym. Całość inwestycji została sfinansowana złotówkowym kredytem bankowym. Budynek ma być przekazany do używania i ujęty w ewidencji środków trwałych w listopadzie 2008 r. Począwszy od lipca 2008 r., osoba ta płaci raty kapitałowe wraz z odsetkami od zaciągniętego kredytu. Czy możliwe jest zaliczenie zapłaconych odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodów? »

Jakie są konsekwencje nierzetelnej ewidencji

Aktualizacja: 02.10.2008

Księga podatkowa może być uznana za nierzetelną, gdy brakuje w niej zapisów lub są w niej błędne zapisy dotyczące kosztów uzyskania przychodu »

VAT może być kosztem uzyskania przychodów

Aktualizacja: 30.09.2008

Podatnik może zaliczyć do kosztów opłaty i podatki majątkowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy, w tym podatek od czynności cywilnoprawnych czy od nieruchomości. W niektórych wypadkach kosztem podatkowym może być VAT. »

Sposób wykorzystania pojazdu decyduje o kosztach

Aktualizacja: 23.09.2008

Podatnik, który w ramach umowy najmu wykorzystuje do prowadzenia działalności gospodarczej samochód osobowy niebędący składnikiem jego majątku, nie zaliczy wszystkich wydatków związanych z używaniem tego pojazdu do kosztów uzyskania przychodów. »

Faktoring podlega podstawowej stawce podatku od towarów i usług

Aktualizacja: 23.09.2008

Faktoring nie jest zwolniony z VAT w ramach usług finansowych, a opodatkowaniu podlega całość wynagrodzenia faktora otrzymanego od kontrahenta w związku ze świadczoną usługą. »

Wartość objętych udziałów może być przychodem

Aktualizacja: 22.09.2008

Przychodem jest nominalna wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny, organy podatkowe nie mają zatem podstawy do korygowania przychodu w oparciu o wartość rynkową udziałów lub przedmiotu aportu. »

Udzielenie rabatu trzeba prawidłowo udokumentować

Aktualizacja: 23.10.2008

Premie pieniężne, rabaty i upusty są w obrocie handlowym często stosowaną formą gratyfikacji. Rozliczanie tych zdarzeń dla potrzeb VAT jest jednak kwestią budzącą wątpliwości. »

Rozliczanie reprezentacji i reklamy w firmie

Aktualizacja: 18.09.2008

Reprezentacja, podobnie jak reklama, ma za zadanie promować dany podmiot gospodarczy, jednak każda czyni to w inny sposób. »

Czynsz z najmu podnosi wartość lokalu

Aktualizacja: 18.09.2008

Przedsiębiorcy, którzy wynajmują na potrzeby prowadzonej działalności lokale użytkowe, mogą zaliczyć do kosztów wydatki na ich adaptację, które jako inwestycja w obcym środku trwałym podlegają amortyzacji. »

Niższa opłata za wydanie interpretacji

Aktualizacja: 18.09.2008

20 września weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jedną z zasadniczych zmian jest obniżenie opłaty za wydanie wiążącej interpretacji. »

Jak podatkowo traktować kary pieniężne

Aktualizacja: 16.09.2008

Kary umowne, jakie otrzymują przedsiębiorcy, są przychodem podlegającym opodatkowaniu. Umorzenie kar osobom nieprowadzącym działalności również spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania. »

Nieważność umowy nie zawsze pozbawia prawa do odliczenia podatku od towarów i usług

Aktualizacja: 15.09.2008

Odliczenia VAT pozbawia umowa, której nieważność związana jest z celowymi czynnościami pozornymi lub obejściem przepisów podatkowych. »

Firma otrzymana w drodze dziedziczenia wymaga założenia nowych rejestrów

Aktualizacja: 15.09.2008

Po przejęciu firmy w spadku trzeba zarejestrować własną działalność, a wcześniej rozliczyć spadkodawcę. Nowy podatnik musi od nowa założyć wszystkie niezbędne ewidencje podatkowe i rachunkowe. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK