REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewłaściwe nazwy na paragonie po 1 pażdziernika 2013 r.

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 października przedsiębiorcy będą musieli wystawiać paragony zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 363). Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Nazwy na paragonie od 1 pażdziernika 


Głównie o wymóg dotyczący umieszczania na paragonie nazwy pozwalającej na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi. Aby właściwie przygotować się do zmian, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że paragon ma spełniać nie tylko funkcje podatkowe, tj. m.in. wskazywać, czy została naliczona właściwa stawka VAT, ale też inne - ważne z punktu widzenia klienta, tj. ochronną, informacyjną i kontrolną. Jeżeli jest na nim tylko ogólna nazwa, określająca grupę towarową, np.: warzywa, nabiał, owoce czy pieczywo - to nie wiadomo, co właściwie klient kupił. Gdy w grę wchodzą reklamacja lub zwrot, pojawia się problem. Ewidencjonując więc sprzedaż przy użyciu kasy rejestrującej, podatnik musi wpisać w jej bazie towarowej takie nazwy, które odzwierciedlają na paragonie asortyment lub produkt finalny wymieniony w cenniku. Należy też jednak pamiętać, że mimo iż asortyment czy cennik pomagają w jednoznacznym określeniu towaru czy usługi, to czasami dany towar oferowany po różnych cenach i podlegający tej samej stawce podatkowej może być objęty jedną nazwą, np. jabłka (różne odmiany).

REKLAMA


Jakie problemy pojawiły się w praktyce?

REKLAMA


Jeden z przedsiębiorców, który prowadzi sklep jubilerski, na paragonie umieszcza tylko nazwę „biżuteria”. Naszym zdaniem nie jest to prawidłowe - bo kryterium jednoznaczności nie jest spełnione. Pod tą nazwą podatnik sprzedaje broszki, pierścionki, kolczyki. A tymczasem nazwa powinna wskazywać, jaki konkretnie towar jest sprzedawany.

Inny przedsiębiorca - cukiernik - na jednym z prowadzonych przez nas spotkań pytał o to, czy musi każdorazowo wprowadzać i zmieniać w bazie towarowej kasy rejestrującej nazwy własne ciastek, gdyż ma w swoim asortymencie ciastko o nazwie Ania, w kolejnym tygodniu o nazwie Kasia, itd. Naszym zdaniem - absolutnie nie, gdyż byłoby to nieracjonalne. W takiej sytuacji wystarczy użycie nazwy „ciastko”, o ile stawka VAT jest w każdym przypadku właściwa.

 
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA