| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Odpowiedzialność przedsiębiorcy za podatek

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za podatek


Rachunkowość mojej firmy od lat prowadzona jest przez biuro rachunkowe. Niestety podczas dokonywania ostatniego rozliczenia, upoważniony pracownik biura zaniżył wysokość należnego podatku. Byłam przekonana, że za to niedopatrzenie odpowiedzialne jest biuro i to ono poniesie konsekwencje prawne. Jednakże opinia urzędu skarbowego w tej kwestii jest inna i zgodnie z nią mam teraz zapłacić podatek powiększony o należne odsetki. Czy stanowisko organu podatkowego jest zgodne z literą prawa?


ODPOWIEDŹ

Niestety powierzenie prowadzenia ksiąg biuru rachunkowemu nie zwolni podatnika od zapłaty zaniżonego podatku.

Wyjaśnienie

Zlecanie prowadzenia rozliczeń podatkowych profesjonaliście jest obecnie bardzo powszechne. Specyfika i zawiłość rachunkowości i podatków jest dla statystycznego podatnika niezrozumiała. Przedsiębiorca korzysta zatem z usług wyspecjalizowanego podamiotu i w większości przypadków dostarcza tylko dokumenty księgowe. Natomiast prowadzeniem ewidencji i rozliczaniem podatku, włącznie ze składaniem potrzebnych deklaracji i zeznań, zajmuje się już biuro rachunkowe. Podatnik może także udzielić pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji, ale nie zwolni go to z odpowiedzialności. Trzeba tu stanowczo podkreślić, że obliczoną przez biuro kwotę podatku wpłaca przedsiębiorca, są to jego środki finansowe. On odpowiada za zapłatę nawet wtedy, gdy przedstawiciel biura działa jak pełnomocnik umocowany do składania i podpisywania deklaracji. Przepisy Ordynacji podatkowej nie przewidują takiej konstrukcji pawnej, zgodnie z którą za zobowiązania podatkowe przedsiębiorcy odpowiedzialność ponosiłby pełnomocnik lub biuro rachunkowe. Oznacza to, że jeśli biuro rachunkowe zaniży podatek, niezależnie od powodu omyłki, to zaległość powiększoną o odsetki zawsze zapłaci przedsiębiorca. Umowa o wyłączeniu odpowiedzialności za podatki nie jest dla organu podatkowego podstawą do dochodzenia zaległości od innej osoby niż podatnik. Artykuł 26 Ordynacji podatkowej stanowi, że za zobowiązania podatkowe całym swoim majątkiem odpowiada podatnik. Natomiast biuro rachunkowe będzie ponosiło odpowiedzialność za ewentualne szkody, jakie może ponieść przedsiębiorca na skutek wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wypełnienia deklaracji lub zeznania podatkowego. Podatnik może dochodzić w takich wypadkach od biura odszkodowania na drodze cywilnoprawnej.

Aleksandra Grabowska

Podstawa prawna

• art. 26 ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »