| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Kultura organizacji > Wybrane wyniki badań satysfakcji pracowników – podmiotowość

Wybrane wyniki badań satysfakcji pracowników – podmiotowość

Podmiotowość pracowników, rozumiana jako zdolność do wywierania wpływu (za pomocą różnych form partycypacji i partnerstwa) na całokształt sytuacji w przedsiębiorstwie, jest niezwykle ważnym aspektem procesu kształtowania i rozwoju kapitału ludzkiego.

Do istotnych zagrożeń strukturalnych podmiotowości należą: nadmierna hierarchizacja, formalizacja działania, rozbudowany system nadzoru i kontroli, centralizacja procesu decyzyjnego. Podmiotowość mogą ograniczać także: zbyt formalne, nie uwzględniające indywidualności pracownika, podejście do jego możliwości rozwoju i kariery, brak możliwości wykazania się posiadanymi kompetencjami, stosowanie niejednoznacznych kryteriów oceny pracownika.

Podmiotowość

Pytanie: Czy reguły i procedury w firmie nie utrudniają pracy?
TAK – 20,12%
RACZEJ TAK – 31,83%
RACZEJ NIE – 30,18%
NIE – 12,46%
BRAK ODPOWIEDZI – 5,41%

Pytanie: Czy Pani/Pan sam kontroluje przebieg swojej pracy?
TAK – 51,65%
RACZEJ TAK – 33,78%
RACZEJ NIE – 5,86%
NIE – 6,31%
BRAK ODPOWIEDZI – 2,40%

Pytanie: Czy bez obaw wyraża Pani/Pan swoje zdanie o tym co się dzieje w przedsiębiorstwie?
TAK – 19,82%
RACZEJ TAK – 35,14%
RACZEJ NIE – 27,63%
NIE – 15,47%
BRAK ODPOWIEDZI – 1,95%

Dowiedz się Jak badać satysfakcję pracowników?

Pytanie: Czy ma Pani/Pan przekonanie, że może coś zmieniać w przedsiębiorstwie?
TAK – 10,21%
RACZEJ TAK – 15,77%
RACZEJ NIE – 35,29%
NIE – 35,89%
BRAK ODPOWIEDZI – 2,85%

Pytanie: Czy Pani/Pana propozycje i usprawnienia są w przedsiębiorstwie wykorzystywane?
TAK – 18,02%
RACZEJ TAK – 36,04%
RACZEJ NIE – 21,62%
NIE – 20,72%
BRAK ODPOWIEDZI – 3,60%

Uzyskane wyniki wskazują, że większość pracowników w obrębie własnego stanowiska pracy ma warunki do odczuwania podmiotowości. 85,43% (suma odpowiedzi „TAK” i „RACZEJ TAK”) badanych wskazuje, że samodzielnie kontrolują oni swoją pracę. Gorzej jednak przedstawia się sytuacja z możliwościami wpływania na sytuację w przedsiębiorstwie. Aż 42,34% badanych ma poczucie, że ich propozycje i usprawnienia propozycji nie są lub nie będą w przedsiębiorstwie wykorzystywane. Ponad 71% badanych nie wyraża przekonania, że może coś zmienić w przedsiębiorstwie. Takie poczucie ma tylko 25,98% respondentów. Tak więc, jak można przypuszczać, w obrębie własnego stanowiska pracy większość badanych ma możliwość kontroli i doświadczania skuteczności własnego działania – jednak nie przekłada się to na całą organizację, na kwestie strategiczne. Tylko 51,95% badanych przyznaje, że reguły i procedury nie utrudniają im pracy. Aż 42,64% wyraża opinię przeciwną. Jak wspomniano, barierą dla podmiotowości może być nadmierna formalizacja działań, a także nieżyciowe procedury lub nierealistyczne przepisy, a to może nieco ograniczać poczucie podmiotowości niektórych respondentów.

Autor: Dagmara Lewicka. Artykuł jest fragmentem książki Zarządzanie kapitałem ludzkim w polskich przedsiębiorstwach - Wydawnictwo Profesjonalne PWN.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »