| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody komunikacyjne > Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Naprawienie szkody, zgodnie z dyspozycją art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego, polega na zwrocie kosztów, poniesionych przez poszkodowanego oraz korzyści (tylko w wypadku odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych), które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do szkody.

Wykupując ubezpieczenie, mamy nadzieję, że zapewniona przez nie ochrona ubezpieczeniowa ma bardzo szeroki zakres i w każdej sytuacji zostanie wypłacone należne nam odszkodowanie w związku z powstałą szkodą.

Niestety, często zdarza się, że osoba wykupująca ubezpieczenie nie zapoznała się w trakcie podpisywania umowy z tzw. ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które stanowią integralną częścią każdej polisy ubezpieczeniowej.

Zazwyczaj jest to bardzo obszerny dokument napisany zawiłym językiem, zawierający szczegółowe informacje na temat, kiedy i w jakim zakresie ubezpieczenie przysługuje oraz w jakich przypadkach ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania bądź je obniżyć.

Zbyt szybka jazda samochodem oraz brak zapiętych pasów

Bardzo często zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeń obniżają wypłatę odszkodowania z powodu przekroczenia prędkości przez ubezpieczonego. Powyższe uszczuplenie w odszkodowaniu może zostać dokonane w granicach od 25% do nawet 40%.

Inną sytuacją, w której ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania bądź ją ograniczyć,  zależy od tego, czy ubezpieczony miał zapięte pasy.

Czy opłaca się wykupić OC i AC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Zwrot kosztów za holowanie pojazdu

Dosyć kontrowersyjną kwestią związaną z wypłatą odszkodowania z ubezpieczenia jest zwrot kosztów poniesionych w związku z holowaniem pojazdu. Zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Ubezpieczonych, nie ma wręcz wątpliwości, że poszkodowanemu należy się zwrot kwoty, którą musiał wydać na holowanie pojazdu do warsztatu w miejscu zamieszkania, jeżeli pojazd po kolizji nie nadawał się do dalszej jazdy.

Zazwyczaj problemy pojawiają się w sytuacji, gdy posiadacz pojazdu żąda od ubezpieczyciela zwrotu kosztów, poniesionych w związku z holowaniem, w kwocie znacznie przekraczającej standardową cenę na danym rynku lokalnym.

Zgodnie z ogólnie panującym poglądem wyrażonym w art. 826 § 1 Kodeksu cywilnego, należy pamiętać, przede wszystkim, że poszkodowany powinien podejmować działania zmierzające do zmniejszenia rozmiarów szkody. Jeżeli istnieje możliwość skorzystania z usług tańszego przedsiębiorcy działającego na rynku lokalnym,  poszkodowany powinien skorzystać właśnie z jego usług.

Przy zakupie dobrowolnego ubezpieczenia AC należy dokładnie zapoznać się z treścią ogólnych warunków ubezpieczenia w kwestii zwrotu kosztów za holowanie pojazdu. W  dokumencie tym powinna być dokładnie opisana procedura, jak należy postępować w sytuacji unieruchomienia samochodu, gdzie zadzwonić oraz ewentualnie, z usług jakiego przedsiębiorcy należy skorzystać w celu zholowania pojazdu. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK