REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki przedsiębiorcy po zakończeniu "małego ZUS'u"

Marta Mizerska
Koniec małego ZUS - co dalej?
Koniec małego ZUS - co dalej?
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Opłacanie składek ZUS na zasadach preferencyjnych jest przywilejem każdego początkującego przedsiębiorcy. Jednak po zakończeniu tzw. "małego ZUS'u" osoba prowadząca działalność gospodarczą musi poinformować o tym fakcie ZUS przez wyrejestrowanie ubezpieczeń, a następnie ponowne zgłoszenie do nich z nowym kodem tytułu ubezpieczenia.

Preferencyjne zasady opłacania składek

Zasady te opierają się na dwóch podstawach: na niższej minimalnej podstawie do ubezpieczenia społecznego w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia oraz na zwolnieniu z opłacania składek na Fundusz Pracy.

REKLAMA

Z „małego ZUS’u” mogą skorzystać przedsiębiorcy oraz wspólnicy spółek cywilnych. Natomiast wyłączeni są wspólnicy spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, jednoosobowy wspólnik spółki z o.o., a także twórcy i artyści. Poza tym muszą oni spełnić kumulatywnie dwa warunki :

  1. W okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności, nie prowadzili działalności gospodarczej.
  2. Nie świadczą usług na rzecz byłego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w bieżącym lub minionym roku podatkowym (w tym samym zakresie, którego dotyczyła umowa o pracę).

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Należy również pamiętać, że do okresu preferencyjnego opłacania składek zalicza się też okres zawieszenia działalności gospodarczej. Ważną informacją, jest również fakt, że osoby które zlikwidowały działalność, a następnie ponownie rozpoczęły nową działalność przed upływem 5 lat, muszą płacić normalne stawki, nawet jeśli w pierwszym okresie nie wykorzystały w pełni 24-miesięcznego prawa do „małego ZUS’u”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składki ZUS przy działalności gospodarczej

Zgłoszenie

REKLAMA

ZUS nie ma obowiązku informowania przedsiębiorcy z urzędu o zakończonym okresie „małego ZUS’u”. Po zakończeniu 24 miesięcy, podczas których przysługuje przedsiębiorcy prawo opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych musi on najpierw wyrejestrować na formularzu ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 70 wyrejestrowania należy dokonać w terminie 7 dni od daty utraty prawa do “małego ZUS-u”.

Następnie należy zgłosić się do ubezpieczeń z kodem rozpoczynającym się cyframi 05 10 w terminie 7 dni od momentu, w którym zaczynają obowiązywać wyższe składki ZUS. Poza tym, jeśli po upływie 24 miesięcy, najpóźniej 10 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, przedsiębiorca, który dalej prowadzi działalność powinien złożyć formularz ZUS DRA z nowym kodem tytułu ubezpieczenia i z wykazanymi składkami na ubezpieczenia społeczne liczonymi od kwoty deklarowanej, nie niższej niż 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

Pół roku bez składek ZUS dla nowych firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA