| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Sprzedaż pojazdu w leasingu

Sprzedaż pojazdu w leasingu

Pojazd, który jest w leasingu można sprzedać. Trzeba jednak pamiętać, że leasingobiorca będzie musiał spłacić umowę leasingową i znaleźć nabywcę.

Osoba, która chce sprzedać pojazd w leasingu ma taką możliwość. Jeżeli zobowiązania wobec firmy leasingowej są zbliżone (większe lub równe) do wartości rynkowej, to można wystąpić o rozwiązanie umowy i jej wykupienie przez wskazaną przez zainteresowanego sprzedażą pojazdu firmę.

Należy wziąć pod uwagę, że znalezienie nabywcy jest po stronie sprzedającego pojazd. A także to, że firma leasingowa nie wyda dokumentów do przerejestrowania pojazdu - oryginał faktury sprzedaży i kartę pojazdu, jeśli umowa leasingowa nie będzie spłacona.

Polecamy: Przedsiębiorco, ubezpieczając majątek zadeklaruj jego pełną wartość

Przerwanie umowy

Trzeba też pamiętać, że aby poniesione opłaty leasingowe były kosztem pozyskania przychodu umowa musi trwać nie krócej niż 40 proc. okresu amortyzacji przedmiotu. Dla samochodów jest to dwa lata, z kolei dla naczep, ciągników siodłowych i samochodów specjalnych trzy lata.

Przed upływem tego okresu firma leasingowa nie sprzeda pojazdu za wartość inną niż rynkowa. Więc przerwanie umowy i wcześniejszy wykup za wartość pozostałych do zapłaty opłat nie jest możliwa.

W każdym momencie trwania takiej umowy można scedować ją na innego leasingobiorcę. Jeśli taka firma się znajdzie, to o cesję wnioskuje się wspólnie, a wymagane dokumenty składa kandydat na nowego leasingobiorcę.

Polecamy: Przedsiębiorca też musi odśnieżać chodnik

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK