| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Służebność przesyłu – instytucja oraz procedura ustanowienia

Służebność przesyłu – instytucja oraz procedura ustanowienia

Wiele urządzeń przesyłowych (służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej) wybudowanych na prywatnych gruntach ma nieuregulowany stan prawny. Sytuacja taka prowadziła w wielu przypadkach do konfliktów między właścicielami nieruchomości a przedsiębiorstwami przesyłowymi, które nierzadko swój finał znajdowały przed sądem. Dzięki wejściu w życie nowych przepisów powstała szansa, aby dotychczasową praktykę w tym przedmiocie zmienić, a stan prawny uzdrowić . Przedsiębiorców ta kwestia powinna zainteresować tak jak innych właścicieli nieruchomości, na których znajdują się takie urządzenia.

Od 3 sierpnia 2008 r. obowiązują nowe przepisy kodeksu cywilnego odnoszące się do służebności przesyłu. W ramach działu III tytułu III księgi drugiej poświęconego służebnościom oprócz służebności gruntowych (rozdział I) i osobistych (rozdział II) wprowadzono przepisy regulujące trzeci rodzaj służebności, tj. służebność przesyłu.

Służebność przesyłu jest służebnością pozwalająca na umożliwienie prawnego uregulowania dostępu do cudzych nieruchomości, na której posadowione są przykładowo słupy niskiego, średniego oraz wysokiego napięcia, przez które przechodzą napowietrzne linie energetyczne, sieci wodociągowe, gazowe oraz inne urządzenia – wybudowane i eksploatowane przez przedsiębiorstwa przesyłowe (np. wodociągowe, energetyczne).

39,90 zł500 pytań o VAT

Zgodnie z zamiarem ustawodawcy przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z nieruchomości, na której posadowione są urządzenia przesyłowe w zakresie niezbędnym dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania tychże urządzeń (art. 3051 kodeksu cywilnego).

Ustanowienie służebności

Ustanowienie służebności przesyłu następuje na rzecz przedsiębiorcy przesyłowego, który jest właścicielem urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 kodeksu cywilnego (są to urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne) lub który zamierza takie urządzenia dopiero wybudować.

W rzeczywistości zdarzą się często, że jest to cała sieć urządzeń przesyłowych zlokalizowanych na nieruchomościach gruntowych. Ustanowienie następuje na podstawie umowy między właścicielem nieruchomości a przedsiębiorcą przesyłowym.

Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 245 § 2 kodeksu cywilnego tylko oświadczenie właściciela nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

Ustanowienie tejże służebności może nastąpić odpłatnie albo też nieodpłatnie.

Nie jest możliwe jednak ustawienia służebności w drodze jednostronnego oświadczenia woli właściciela nieruchomości w sytuacji, kiedy przedsiębiorca przesyłowy nie wyraża na takie oświadczenie właściciela zgody.

Treść umowy o ustanowienie służebności przesyłu

Wspomniana umowa powinna w szczególności określać treść ustanowionej służebności, jak również powinna ujmować ewentualne wynagrodzenie przysługujące właścicielowi obciążonej nieruchomości. W praktyce rzadko zdarza się, by w właściciele obciążonej nieruchomości zgadzali się na ustanowienie służebności przesyłu bez jakiegokolwiek ekwiwalentu.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

avatar

2013-09-23 13:36 Zgłoś

Na moją działkę 18 arów której jestem właścicielem w całości od grudnia.2012 roku a w części 1/8 od 2005roku od tego roku ciągnęła się sprawa Sądowa o podział) nie powiadamiając mnie wszedł sąsiad i wykopał przez całą działkę rów w którym położył rury ściekowe od granicy do środka działki w różnej odległości od 1,5metra do około 6metrów przez co zaniżył bardzo wartość działki.Nie otrzymał od nas ,ani ode mnie żadnego pozwolenia ustnego czy pisemnego ale jak wyszło pózniej zostały podrobione podpisy tylko mojej mamy która była w części właścicielem ( w tym czasie mama przebywała w szpitalach (wypisy szpitalne posiadamy ),a my przebywamy za granicami kraju) choć sąsiad człowieka jednak nie znamy i nie widzieliśmy go na oczy ale policjant takie pozwolenie otrzymał w starostwie.Zostaliśmy powiadomieni przez sąsiadkę co wprawia na naszej działce ten pan. Powiatowy Inspektor Nadzoru dpisał mi ,że wszystko ten sąsiad robi zgodnie z prawem tak naprawdę to gra słów i zagmatwanie sprawy ja wystąpiłam o sprawdzenie rury ściekowej a ci mi odpisują o rurze wodociągowej która też prawdopodobnie jest położona w granicy mojej działki .Nie widziałam planów ale chcę poznać tego architekta bez wyobrazni który zrobił takie plany które pozwalają na wchodzenie praktycznie w środek działki innych,i tego co podpisuje Wojewoda i wydaje pozwolenia wydział architektury budowlanej,bezmyślność.Buta arogancja chamstwo tych urzędników nie do opisania.Na koniec zgłosił się właściciel sąsiad aby się dogadać ale też twierdził,że jest i był na prawie, tego już było dla mnie za dużo zgłosiłam sprawę do Prokuratury za podrobienie podpisów za bezprawne wejście na teren prywatny zdewastowanie go wykopanie kilkunastu drzew kilkuletnich samosiejek sosny i brzozy,nie powiadomienie mnie o dniu wejścia na moją własność czeka na rozwój sprawy.

avatar

2013-09-20 15:36 Zgłoś

Musisz się zgłosić do jakiegoś prawnika/adwokata, bo sam chyba nie dasz rady. Oni mają obowiązek Ci za to zapłacić więc sprawa jest w sumie wygrana, tylko trzeba wiedzieć jak to inteligentnie rozegrać, żebyś dostał jak najwięcej kasy za to, bo zwykle ugody zaczynają się od jakichś śmiesznych kwot, a ludzie nie mają o tym pojęcia i się na to godzą. Polecam Afortilaw, mieli ostatnio ofertę na B2B Deal, co prawda dla firm, ale pewnie jako osobie prywatnej też ci pomogą.

avatar

2013-07-28 13:11 Zgłoś

: Jeżeli na Twojej działce znajdują się słupy energetyczne , przebiegają linie energetyczne ,telefoniczne ,kanalizacja wodociągi i inne urządzenia przesyłowe to masz pieniądze za bezumowne korzystanie z nieruchomośći i ustanowienie służebności przesyłu . Profesjonalnie wyliczamy pasy zajętości dla danych urządzeń przesyłowych, wyliczamy należne kwoty i przygotowujemy wnioski o wypłatę tych należności.100% skuteczności . Działamy na terenie całego kraju tanio . Dzwoń już teraz 518776805 lub pisz na adres: wnioski22@wp.pl

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem Infor.pl »