| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Przykłady nieuczciwych praktyk - roszczenie przedstawienia dokumentów

Przykłady nieuczciwych praktyk - roszczenie przedstawienia dokumentów

Planujesz podróż i boisz się kradzieży bagażu? Pamiętaj, że przedsiębiorcy, którzy żądają od konsumentów dokumentów bez racjonalnej podstawy muszą liczyć się z przesłankami nieuczciwych praktyk rynkowych. Na czym polega zagrożenie naruszenia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym?

Nieuczciwa praktyka rynkowa to taka praktyka rynkowa stosowana przez przedsiębiorców wobec konsumentów, która jest sprzeczna z dobrymi obyczajami. Dodatkowo powoduje istotne zniekształcenie zachowania rynkowego przeciętnego konsumenta. Dotyczy to zarówno okresu przed zawarciem umowy, jej zawierania oraz okresu po jej zawarciu.

Art. 9 pkt 4. ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym zalicza do takich praktyk:

Żądanie od konsumenta zgłaszającego roszczenie, w związku z umową ubezpieczenia, przedstawienia dokumentów, których w sposób racjonalny nie można uznać za istotne dla ustalenia zasadności roszczenia, lub nieudzielanie odpowiedzi na stosowną korespondencję, w celu nakłonienia konsumenta do odstąpienia od zamiaru wykonania jego praw wynikających z umowy ubezpieczenia.

1. Konsument, przed planowana podróżą, zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę ubezpieczenia bagażu podróżnego. W związku z kradzieżą bagażu konsument złożył zawiadomienie o szkodzie, konieczne do wypłaty odszkodowania. Podczas rozmowy został poinformowany, że oprócz takiego zawiadomienia, aby odszkodowanie zostało mu wypłacone, musi przedstawić dowody zakupu wszystkich skradzionych rzeczy. Takie działanie przedsiębiorcy będzie niedopuszczalne zwłaszcza, gdy ani umowa, ani ogólne warunki ubezpieczenia tego rodzaju warunku nie zastrzegały. Ponadto nieracjonalne wydaje się żądanie dowodów zakupu w sytuacji, gdy konsument deklaruje określoną kwotę, na jaką chce ubezpieczyć swój bagaż, a wysokość odszkodowania tak czy inaczej nie może przekroczyć sumy ubezpieczenia.

2. Konsument w związku z zawartą umową ubezpieczenia zawiadomił zakład ubezpieczeń o szkodzie z tytułu ubezpieczenia autocasco. W odpowiedzi został poinformowany o konieczności wyjaśnienia na piśmie okoliczności zdarzenia i przesłaniu dodatkowych dokumentów. Pomimo, iż konsument wywiązał się ze wskazanych w piśmie warunków, zakład ubezpieczeń nie odpowiedział zarówno na tę, jak i na kolejną wysyłaną przez konsumenta w sprawie odszkodowania korespondencję. Tego rodzaju działanie przedsiębiorcy jest niedopuszczalne i ma wyłącznie na celu skłonienie konsumenta do zrezygnowania z przysługujących mu praw wynikających z umowy ubezpieczenia.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK