| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Ustalenie podstawy wymiaru składek dla osób korzystających z uprawnień rodzicielskich

Ustalenie podstawy wymiaru składek dla osób korzystających z uprawnień rodzicielskich

Pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania składek od wszystkich świadczeń przysługujących pracownikowi dodatkowo do wynagrodzenia. Jeżeli jednak pracownik korzysta z uprawnień rodzicielskich, czyli np. urlopu rodzicielskiego to dodatkowe świadczenia nie będą stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji, także nie podlegają oskładkowaniu.

W związku z tym wartość pakietów medycznych czy innych świadczeń sfinansowanych przez pracodawcę, przysługujących pracownikowi za okres przebywania na urlopie macierzyńskim czy urlopie rodzicielskim nie stanowi podstawy wymiaru składek.

Podstawa wymiaru zasiłku, gdy pracodawca nie wypłacił premii

Świadczenia w naturze przyznawane pracownikowi podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS.

ZUS stoi na stanowisku, że nieodpłatne świadczenia przyznane pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie będą podlegać oskładkowaniu, jeżeli prawo do tych świadczeń wynika wprost z przepisów regulaminu pracy czy z przepisów o wynagradzaniu.

Jeśli pakiety medyczne oraz inne nieodpłatne świadczenia zgodnie z przepisami płacowymi przysługują pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, to wartość tych świadczeń przypadająca na okres pobierania zasiłku nie będzie oskładkowana.

Stanowisko ZUS w zakresie oskładkowania dodatkowych świadczeń za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego

Zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownikom w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przysługuje abonament medyczny o wartości 50 zł miesięcznie. Od kwoty 50 zł nie należy odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne.

Spółka finansuje pracownikom pakiety medyczne. Wartość abonamentu medycznego przypadająca na jednego pracownika jest ustalona na kwotę 40 zł i jest doliczana do przychodu pracownika. Przepisy płacowe obowiązujące w spółce nie zawierają regulacji dotyczących prawa do tych świadczeń w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego. W tym przypadku świadczenia te będą podlegały oskładkowaniu.

Świadczenia należne po wypadku w drodze do pracy

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 4, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 18 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1161),
  • art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1188),
  • art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915),
  • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 860).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK