| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Nieprawidłowo ustalona podstawa zasiłku dla przedsiębiorcy przez ZUS – co zrobić?

Nieprawidłowo ustalona podstawa zasiłku dla przedsiębiorcy przez ZUS – co zrobić?

Przedsiębiorcy, którym ZUS nieprawidłowo ustalił podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, mają prawo do uzyskania wyrównania. ZUS wyjaśnia jakie kroki powinien w tym celu podjąć przedsiębiorca.

Trybunał Konstytucyjny podważył zasady wyliczania podstawy wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego należnych ubezpieczonemu przedsiębiorcy, który zachorował przed końcem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu, w sytuacji gdy było ono poprzedzone ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu.

W dniu 1 czerwca 2012 r. został ogłoszony wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012 r., sygn. akt. P 12/10 (Dz. U. z dnia 1 czerwca  2012 r. poz. 622). W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że „art. 48 ust. 2 i art. 52 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) w zakresie, w jakim nie przewiduje odpowiedniego stosowania art. 37 ust. 1 tej ustawy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego należnych ubezpieczonemu dobrowolnie podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, którego niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu, w sytuacji gdy było ono poprzedzone ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu, są niezgodne z art. 32 ust. 1 w związku z wynikającą z art. 2 Konstytucji RP zasadą sprawiedliwości społecznej.”

Polecamy: Do 30 kwietnia 2013 r. skorygujesz dokumenty przekazane do ZUS za 2012 r.

Nieprawidłowo ustalona podstawa zasiłku dla przedsiębiorcy przez ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje:

1. Wynikająca z postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego zasada uzupełniania przychodu przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, ma od 1 czerwca 2012 r. zastosowanie w stosunku do osób, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu ale  wyłącznie w sytuacji, gdy:

  • objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym było bezpośrednio poprzedzone okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z innego trwającego równolegle tytułu  do ubezpieczeń społecznych, który ustał oraz
  • gdy osoba podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu została objęta tym ubezpieczeniem w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy  powstała w miesiącu następnym.

Polecamy: Wszystko co przedsiębiorca powinien wiedzieć o składkach ZUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK