| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a zmiana wymiaru czas pracy oraz kwoty wynagrodzenia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a zmiana wymiaru czas pracy oraz kwoty wynagrodzenia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika, co do zasady ustalana jest na podstawie jego comiesięcznego wynagrodzenia za okres poprzedzający powstanie niezdolności do prac. Ustawodawca przewidział także inną możliwość ustalenia podstawy tzw. ,,chorobówki''.

Zgodnie z art. 36 ustawy podstawę wymiaru chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Natomiast jeśli pracownik zachoruje jeszcze przed upływem 12 miesięcy zatrudnienia to w/w podstawa jest liczona za pełne miesiące  zatrudnienia.

Racjonalność regulacji sprawdza się z pewnością w sytuacji, gdy pracownik przez dłuży czas za wykonywaną pracę dostawał co miesiąc takie same wynagrodzenie a jego wymiar czasu pracy nie uległ modyfikacji. Inaczej jednak kształtuje się sytuacja, gdy pracodawca na stałe podniesie wielkość wynagrodzenie pracownika.

Polecamy: Składki ZUS 2012

W tym wypadku ustawodawca w art. 43 ustawy  wskazał, iż podstawę wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, co oznacz, iż ,,nasza'' podstawa wymiaru zasiłku chorobowego zostanie ustalona na nowo po przepracowaniu co najmniej pełnych trzech miesięcy kalendarzowych od chwili, kiedy pobieraliśmy po raz ostatni zasiłek. Z drugie strony oznacza to, iż w niniejszym okresie podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może być ustalona na nowo, chyba, że:

  • pomiędzy okresami pobierania poszczególnych zasiłków nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy pracownika, który ma prawo do tych zasiłków (art. 40 ustawy),
  • zgodnie z przepisami płacowymi dany składnik wynagrodzenia ulega zmniejszeniu tylko za okres pobierania niektórych zasiłków (art. 41 ust. 1 ustawy),
  • pracownikowi przysługiwał składnik wynagrodzenia do określonego terminu, a ten termin upłynął jeszcze przed okresem, za który przysługuje pracownikowi kolejny zasiłek.

Odnosząc się jednak do art. 40 ustawy należy wskazać, że zmiana wymiaru czasu pracy  pracownika musi nastąpić w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach ją poprzedzających.

Polecamy: Wpłaty na PFRON 2012

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika, co do zasady ustalana jest na podstawie jego comiesięcznego wynagrodzenia.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika, co do zasady ustalana jest na podstawie jego comiesięcznego wynagrodzenia.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK