| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Polak zagraniczny przedsiębiorca

Polak zagraniczny przedsiębiorca

Od nowego roku polski obywatel, który posiada firmę za granicą będzie mógł założyć w Polsce oddział bez potrzeby jej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zbędne będzie również załatwianie jakichkolwiek spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy też w Urzędzie Skarbowym.

Do tej pory przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej traktowały przedsiębiorcę zagranicznego jak cudzoziemca, który wykonywał działalność gospodarczą poza granicami Polski. Tylko firma prowadzona przez taką osobę miała jakiekolwiek prawo do tego, by tworzyć w Polsce swoje oddziały oraz prowadzić w nich działalność produkcyjną. Wejście na polski rynek i prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, będącą obywatelem polskim posiadającym działalność gospodarczą za granicą, poprzez utworzenie oddziału było naprawdę utrudnione.

Zagraniczni przedsiębiorcy posiadali również możliwość tworzenia przedstawicielstw i wykonywania w nich działalności reklamowej lub promocyjnej firmy zagranicznej. Regulacja zawarta w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nie była jednak zgodna z unormowaniami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Traktat ten dotyczył samej swobody przedsiębiorczości i definitywnie zakazywał wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń przy tworzeniu oddziałów, agencji i filii przez obywateli krajów Unii Europejskiej, w innym państwie członkowskim.

Korzystne dla Polaków zmiany będą obowiązywały już od 1 stycznia 2012 roku dzięki ustawie z dnia 16 września 2011r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Modyfikacji uległa sama definicja przedsiębiorcy zagranicznego, która objęła również w swej mocy obywatela polskiego wykonującego działalność gospodarczą za granicą.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Od nowego roku obywatel polski posiadający status przedsiębiorcy zagranicznego będzie miał identyczne uprawnienia i obowiązki jak pozostali przedsiębiorcy będący cudzoziemcami. W nowo utworzonym oddziale polski przedsiębiorca będzie mógł produkować tylko takie wyroby, jakie wytwarza w swojej firmie działającej za granicą. Obowiązkiem takiego przedsiębiorcy będzie również powołanie osoby upoważnionej do reprezentowania go na terenie Polski. W oznaczeniu krajowym, utworzony oddział powinien używać oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego łącznie z jego formą prawną przetłumaczoną na język polski.

Obowiązkowo do nazwy oddziału dodać należy wyrażenie „oddział w Polsce”. Ważny jest również fakt, iż przedsiębiorca będzie musiał dla takiego oddziału prowadzić oddzielną rachunkowość w języku polskim. Nowe przepisy nie wymagają rejestracji oddziału w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ani dokonywania zgłoszeń do ZUS, również jakiekolwiek sprawy związane z Urzędem Skarbowym będą zbędne.

Według nowych przepisów, minister gospodarki może zakazać przedsiębiorcy zagranicznemu utworzenie oddziału i wykonywanie działalności gospodarczej. Likwidacja może nastąpić, gdy:
• oddział będzie rażąco naruszał przepisy polskiego prawa,
• przedsiębiorca utraci prawo do wykonywania działalności gospodarczej,
• działalność przedsiębiorcy będzie w jakikolwiek sposób zagrażać bezpieczeństwu i obronności państwa,
• w momencie likwidacji przedsiębiorcy.

Polecamy: Abolicja składek ZUS

W przypadku, gdy likwidacja oddziału nastąpi w wyniku decyzji samego przedsiębiorcy, nowo utworzone przepisy wskazują, iż adekwatne będzie zastosowanie przepisów kodeksu spółek handlowych dotyczących likwidacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »