| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Uchylenie decyzji Prezesa UOKIK w przedmiocie koncentracji

Uchylenie decyzji Prezesa UOKIK w przedmiocie koncentracji

Zgodę na przeprowadzenie koncentracji, w następstwie której konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, wydaje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKIK wydaje w drodze decyzji zgodę, aby dokonać można było koncentracji, w sytuacji gdy konkurencja na danym rynku nie zostanie w dużym stopniu ograniczona (ustawa używa terminu „istotnie”). Koncentracja nie może w szczególności doprowadzić do powstania lub umocnienia pozycji dominującej.

Prezes Urzędu może uchylić decyzję jeżeli została ona wydana na podstawie nierzetelnych informacji, za które odpowiedzialność ponoszą przedsiębiorcy uczestniczący w koncentracji, lub jeżeli przedsiębiorcy nie spełnili określonych warunków. W sytuacji, gdy decyzja zostaje uchylona Prezes UOKIK orzeka w sprawie co do jej istoty.

Jeżeli koncentracja została już przeprowadzona, w związku z czym, przywrócenie konkurencji nie jest możliwe Prezes UOKIK w drodze decyzji, wraz ze wskazaniem terminu do jej wykonania, może nakazać podział połączonego przedsiębiorcy.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Albo także : zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, zbycie udziałów lub akcji zapewniających kontrolę nad przedsiębiorcą (przedsiębiorcami) albo rozwiązanie kontrolowanej spółki.

Decyzja w przedmiocie uchylenia nie może być wydana po upływie 5 lat od dnia koncentracji.

Analogiczne rozwiązania dotyczące możliwości uchylenia stosuje się w przypadku niezgłoszenia Prezesowi UOKIK zamiaru koncentracji oraz niewykonania decyzji o zakazie koncentracji.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uchylenie decyzji Prezesa UOKIK w przedmiocie koncentracji
Uchylenie decyzji Prezesa UOKIK w przedmiocie koncentracji

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK