| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak obliczyć odsetki przy korekcie deklaracji VAT-7k?

Jak obliczyć odsetki przy korekcie deklaracji VAT-7k?

Jestem małym podatnikiem VAT i mam zamiar złożyć korekty deklaracji VAT – 7k za czwarty kwartał 2008 r. oraz pierwszy kwartał 2009 r. Korekta deklaracji spowodowane są nieprawidłowym obliczeniem podatku naliczonego, a co za tym idzie zaniżeniem przeze mnie podatku należnego, który w związku z tym muszę dopłacić do urzędu skarbowego. Moje pytanie dotyczy kwestii odsetek, czy będę musiał doliczyć do powstałej zaległości podatkowej odsetki od różnicy jaka powstała z zaniżenia podatku należnego. Czy ewentualne odsetki mają charakter stały, czy też mogą być niższe?

Ponadto zgodnie z wytycznymi MF art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. i nie przewidziano sytuacji by nadać mu moc wsteczną. Nowe uregulowania mają więc zastosowanie do korekt deklaracji złożonych po 1 stycznia 2009 r. i nie obejmują korekt deklaracji złożonych przed tym dniem.

Obniżona stawka odsetek za zwłokę ma swoje zastosowanie do naliczania odsetek za zwłokę za okres od 1 stycznia 2009 r., wynika to bowiem z treści obwieszczenia ministra finansów z 6 stycznia 2008 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz obniżonej stawki za zwłokę od zaległości podatkowych (MP nr 2, poz. 11). Stawka, o której mowa ma zastosowanie do kwoty zaległości podatkowej powstałej zarówno przed, jak i po 1 stycznia 2009 r. Obniżone odsetki dla urzędu skarbowego nie mają natomiast zastosowania do całej kwoty zaległości podatkowej, lecz do ujawnionej w wyniku skorygowania deklaracji.

W związku z powyższym, jeżeli korekta deklaracji dotyczy zaległości podatkowej powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to od 1 stycznia 2009 r. odsetki za zwłokę powinny być naliczane według obniżonej stawki odsetek za zwłokę, zaś do 31 grudnia 2008 r. według podstawowej stawki odsetek za zwłokę.

Mając na uwadze okres powstania zaległości podatkowej i składanie korekty dla stosowania obniżonych odsetek istotne znaczenie ma także zapłata należności. Nieuregulowanie zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty uniemożliwia zastosowanie obniżonej stawki odsetek za zwłokę.

Taka sama sytuacja będzie miała miejsce przy niepełnej wpłacie zaległości podatkowej, gdyż warunek zapłaty całości zaległości podatkowej nie zostanie spełniony. Niższa stawka odsetek za zwłokę będzie miała również zastosowanie do zaległości podatkowej, ujawnionej w ponownej korekcie deklaracji podatkowej. Zastosowanie niższej stawki uzależnione będzie od zapłaty całości zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty.

Zobacz: Ulga mieszkaniowa dla przedsiębiorcy

Jak naliczyć odsetki

Odsetki za zwłokę naliczamy na takich samych zasadach jak w przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Odnośnie zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane odrębnie za każdy z tych okresów. Należy zaokrąglić sumę odsetek za poszczególne okresy. Również podobne zasady w zakresie naliczania odsetek za zwłokę dotyczą obniżonej stawki odsetek za zwłokę.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odsetki za zwłokę naliczane są przez podatnika, płatnika, inkasenta, następcę prawnego lub osobę trzecią odpowiadającą za zaległości podatkowe.
Odsetki za zwłokę naliczane są przez podatnika, płatnika, inkasenta, następcę prawnego lub osobę trzecią odpowiadającą za zaległości podatkowe.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »