| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy na podstawie biletów komunikacyjnych można odliczyć VAT?

Czy na podstawie biletów komunikacyjnych można odliczyć VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą. Często wysyłam moich pracowników w delegację w celach służbowych na terenie całego kraju. Podróż służbową odbywają autem służbowym, ale bywa również, że korzystają z transportu kolejowego lub autobusowego. Czy bilety kolejowe oraz autobusowe można uznać tak jak faktury za dokumenty stanowiące podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego VAT. Ponadto do biletów kolejowych wystawiane są odrębne blankiety dopłat za tzw. (miejscówki), które również zawierają kwotę podatku naliczonego.

Tak.

W Polsce podstawowym dokumentem, który stanowi potwierdzenie dokonania sprzedaży, jest faktura VAT. Podatek naliczony można również odliczać z innych dokumentów.

W takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wykazana na fakturach VAT otrzymanych przez podatnika.

Odliczenie podatku możliwe jest nie tylko z faktury, lecz również z innych dokumentów.

Katalog takich dokumentów został zawarty w rozporządzeniu z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 212, poz. 1337), zawiera on pięć grup dokumentów, które mogą być traktowane jak faktura.

Zobacz: Nieodpłatne przekazanie - opodatkowanie

Są to m.in.:
1. bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób,
2. dokumenty dotyczące usług pośrednictwa finansowego zwolnionych od podatku,
3. dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi,
4. dowody zapłaty za usługi radiokomunikacji przywoławczej.

Należy zwrócić ponadto uwagę, iż dokumenty takie muszą zawierać informacje odnośnie nazwy i numeru identyfikacji podatkowej sprzedawcy, kwotę należności wraz z podatkiem, podatek, datę sprzedaży. Dodatkowym warunkiem dla możliwości odliczenia podatku z biletu jest fakt, że odległość taryfowa nie może być mniejsza niż 50 km., a więc tylko przejazdy powyżej tej odległości. Potwierdzenia zapłaty (bilety) za przejazdy autostradami płatnymi muszą zawierać ponadto numer autostrady.

Trzeba, także zaznaczyć, że również blankiet dopłat (miejscówki), uwzględniający VAT może być podstawą do odliczenia VAT. Takie stanowisko zostało potwierdzone w piśmie naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce z dnia 11 kwietnia 2006 r., nr TP/443-7/06. W piśmie tym organ podatkowy stwierdził, że wystawiony przez PKP blankiet dokumentujący uiszczenie dodatkowej dopłaty uprawniającej do zajęcia oznaczonego numerem miejsca siedzącego, uznawany jest również za fakturę VAT. Należy jednak pamiętać o tym, że odliczenie będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy zakup ten służył sprzedaży opodatkowanej - art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zobacz: VAT od dostaw złomu - porada

Waldemar Żuchowski
Ekspert podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK