| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Od 30 kwietnia 2011 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie zwolnień z posiadania kasy fiskalnej. Nowe rozporządzenie przewiduje znacznie okrojony zakres zwolnień podmiotowych (a zatem dotyczących określonych zawodów lub konkretnych usług), co oznacza, że podatnicy, którzy w roku poprzednim korzystali ze zwolnień przedmiotowych, będą zobowiązani ustalać kwotowo limit zwolnienia jak wszyscy pozostali.

W 2011 r. limit uprawniający do zwolnienia z kasy z tytułu obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zostaje na tym samym poziomie. Dla podatników kontynuujących w tym roku działalność (przy czym wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania) – wynosi on 40 tys. zł rocznie, a dla podatników rozpoczynających działalność w danym roku podatkowym – 20 tys. zł rocznie. Powyższe zwolnienie:
• traci moc po upływie dwóch miesięcy dla kontynuujących sprzedaż w danym roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł,
• po przekroczeniu limitu 20.000 zł obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych – w przypadku podatników rozpoczynających tę działalność.

Podatnik, który nie rozpocznie stosowania kas w obowiązującym go terminie może zostać ukarany na podstawie art. 111 ust. 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym artykułem podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza ten obowiązek naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego
zobowiązania podatkowego nie ustala się.

Ponadto nierozpoczęcie ewidencjonowania w terminie lub niezawiadomienie urzędu skarbowego przed rozpoczęciem ewidencjonowania o liczbie kas i miejscu ich instalacji wiąże się z utratą prawa do odzyskania części wydatków na kasy.

Kary za brak kas przewiduje również kodeks karny skarbowy. Zgodnie z art. 62 § 4 k.k.s. podatnik, który dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej podlega karze grzywny 180 stawek dziennych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »