| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > SURVEILLANCES, TCOI, VIES – co te skróty oznaczają dla przedsiębiorcy?

SURVEILLANCES, TCOI, VIES – co te skróty oznaczają dla przedsiębiorcy?

SURVEILLANCES, TCOI i VIES to praktyczne bazy danych Komisji Europejskiej. Dotyczą w głównej mierze nadzorów statystycznych, urzędów celnych oraz potwierdzeń numerów VAT. W jaki sposób z nich korzystać? Jakie konkretne informacje zawierają?

Inaczej informacja o nadzorach statystycznych. Jest to kompilacja baz danych dotyczących nadzorów statystycznych, ilości referencyjnych oraz plafonów. Zawiera szczegółowe informacje o ilościach i wartościach. Jest to niezwykle praktyczne narzędzie, a przy tym niezwykle proste i intuicyjne w użyciu. Wyszukanie potrzebnych informacji odbywa się przez wpisanie ciągu znaków występujący w opisie towaru. Może to być słowo lub część wyrażenia, np. „warzywa”, „cebula", „orzechy laskowe", „mandarynki” itp. Istnieje możliwość podania kilku wyrażeń równocześnie.

Można wyszukiwać dane według danego artykułu, otrzymamy wówczas informację na temat łącznego obrotu, np. pomarańczami, z uwzględnieniem kraju pochodzenia, okresu, który obejmuje zestawienie oraz ilości i wartości produktu.

Możemy też uzyskać szczegółową informację zawierającą dane o konkretnym produkcie, pochodzącym z jednego kraju, z danymi na temat ilości i wartości importu i związanym z tym kodem TARIC. Możliwe jest wyszukiwanie wg tego właśnie kodu lub nazwy produktu.

Polecamy: Metoda kasowa i metoda memoriałowa w ewidencji kosztów- porada

TRANSIT CUSTOMS OFFICES INFORMATION – Tranzytowa Lista Urzędów Celnych. Administrowana przez Komisję Europejską kompleksowa baza teleadresowa Urzędów Celnych znajdujących się na obszarze Wspólnoty Europejskiej umożliwia wyszukiwanie według kryterium uprawnień. Po określeniu poszukiwanej destynacji uzyskamy listę wszystkich urzędów na jej obszarze. Wpis dotyczący każdego z urzędów zawiera pełną informację o lokalizacji, adresie mailowym, numerze telefonu, godzinach pracy oraz zakresie uprawnień.

VIES czyli potwierdzenie numeru VAT. Witryna umożliwiająca dokonanie potwierdzenia aktywności numeru VAT nadanego przez państwo członkowskie Wspólnoty. Weryfikacja polega na połączeniu się z krajowym rejestrem podatników VAT w wybranym kraju.

Nie istnieje wspólna baza VAT na poziomie UE. Dla celów weryfikacji zapytanie skierowane do bazy danych jest przesyłane za pośrednictwem bezpiecznej usługi Intranetu.

Polecamy: Jak chronić dobra osobiste przedsiębiorcy w mediach-część 1?

Artykuł jest fragmentem publikacji autorstwa Heleny Cieśluk „Pozyskiwanie informacji dla prowadzenia handlu międzynarodowego” wydanej przez PARP.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK