| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak funkcjonują zamówienia publiczne w Danii

Jak funkcjonują zamówienia publiczne w Danii

Dania, jako pierwszy kraj w UE, zaadoptowała unijne regulacje prawne dotyczące zamówień publicznych i przetargów. Nad procedurami związanymi z przetargami czuwa organ rządowy.

Dyrektywa 2004/18/EC i 2004/17/EC z 31.03.2004r. zostały w pełni implementowane rozporządzeniami nr 937 i 936 z dnia 16.09.2004, które weszły w życie od 1 stycznia 2005r.

Organem rządowym odpowiedzialnym za stosowanie oraz przestrzeganie procedur przetargowych oraz udzielanie pomocy firmom duńskim w tym zakresie jest Duńska Agencja Konkurencji (Danish Competition Authority – www.ks.dk).

Agencja, wychodząc naprzeciw potrzebom duńskich firm i instytucji, napotykających trudności w praktycznym zastosowaniu przepisów prawnych dotyczących zamówień publicznych i przetargów, opracowała specjalny przewodnik, zawierający omówienie i interpretację przepisów, jak również konkretne wskazówki i wzory dotyczące organizacji przetargu – „Przetargi krok po kroku”, zamieszczone na stronie internetowej Agencji.

Uruchomiła ona również szybką telefoniczną/mailową linię pomocową – Procurement Hotline, umożliwiającą natychmiastowe uzyskanie odpowiedzi i wyjaśnień w sprawach dotyczących przetargów.

Duńskie regulacje prawne wyszczególniają dwa podstawowe rodzaje przetargów:

  • budowlano – inżynieryjne
  • dotyczące zakupu towarów i usług.

Przetargi budowlano - inżynieryjne o wartości powyżej 44 mln DKK podlegają unijnym procedurom przetargowym, zaś o wartości od 500 tys. DKK do 44 mln DKK są przedmiotem duńskich regulacji narodowych. Przetargi dot. zakupu towarów i usług o wartości powyżej 1 mln DKK /w przypadku inwestorów sektora państwowego/ oraz powyżej 1,7 mln DKK /w przypadku inwestorów sektora regionalnego lub lokalnego/ podlegają unijnym regulacjom prawnym dot. przetargów publicznych. Przetargi usługowo – handlowe o wartości od 500 tys. DKK do 1,0/1,7 mln DKK podlegają duńskim regulacjom narodowym.

Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii

Duńskie regulacje narodowe ujęte są w Ustawie o procedurach przetargowych dotyczących kontraktów na prace publiczne nr 338 z 18.05.2005r., która weszła w życie we wrześniu 2005r. Przepisy szczegółowe zawiera Rozporządzenie Ministra Gospodarki nr 817 z dnia 23.08.2005r.oraz Zarządzenie nr 1410 z dnia 17.12.2007r.

Zarządzenie to wprowadza obowiązek publicznego ogłaszania zakupów towarów i usług o wartości powyżej 500.000 DKK. Ma ono również zastosowanie do zamówień na projekty i prace budowlano – inżynieryjne o wartości powyżej 3 mln DKK, czyli poniżej progu dla unijnych procedur przetargowych.

Zarządzenie nie precyzuje, gdzie mają być umieszczane ogłoszenia o zakupie towarów i usług. Może to być strona internetowa Agencji (udbudsavisen.dk), strony poszczególnych gmin (kommune), prasa codzienna i regionalna. Ważne jest, aby był zapewniony dostęp do tych informacji dla wszystkich potencjalnych dostawców krajowych oraz pochodzących z krajów członkowskich UE.

Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii

Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »