| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jakie są formy prawne działalności gospodarczej w Danii

Jakie są formy prawne działalności gospodarczej w Danii


Zakładanie firmy w Danii wymaga uzyskania pozwolenia, jednakże polskim przedsiębiorcom przysługuje swoboda wyboru formy. Jakie są dostępne?

Dania należy do państw realizujących w gospodarce zasadę wolnego rynku, swobodnej konkurencji i braku ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wszystkie
formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej są dostępne w jednakowym stopniu dla podmiotów krajowych i zagranicznych.

Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Danii określają następujące przepisy:

  • ustawa o podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w celach zarobkowych (The Carrying on Bussines for Profit Act z czerwca 1996 r.)
  • ustawa o spółkach akcyjnych (The Public Limited Companies Act z czerwca 1973r. ze zmianami wprowadzonymi w styczniu 2002 r. i czerwcu 2003 r.)
  • ustawa o przedsiębiorstwach prywatnych (The Private Companies Act z maja 1996 r. ze zmianami wprowadzonymi w kwietniu 2003 r.)
  • ustawa o rachunkowości spółki (The Company Accounts Act z czerwca 1996r.).
  • ustawa o sporządzaniu sprawozdań finansowych przez firmy (Act on CommercialEnterprises’ Presentation of Financial Statements nr 448 z 7 czerwca 2001)

Polecamy: Jak zarejestrowa firme w Norwegii

Polscy przedsiębiorcy mają swobodę wyboru formy prawnej tworzonej firmy (zezwolenie wymagane jest dla utworzenia oddziału przez cudzoziemców spoza Unii Europejskiej).
Najbardziej powszechnie stosowane są formy prawne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (ApS), oddziału firmy zagranicznej (Filial) oraz spółki akcyjnej (AS).
Obowiązkową rejestracją wszystkich podmiotów gospodarczych funkcjonujących na terenie Danii, niezależnie od ich formy prawnej, zajmuje się Duńska Agencja Handlu i Przedsiębiorstw (Danish Commerce and Companies Agency - www.eogs.dk.) Agencja nadaje firmom numer Centralnego Rejestru Firm /CVR – www.cvr.dk.

Zajmuje się ona także ewidencjonowaniem (w tzw. systemie RUT) firm zagranicznych świadczących na terenie Danii usługi i delegujących do tego kraju na czas określony swoich pracowników na podstawie dyrektywy unijnej 96/71 z dnia 16 grudnia 1996 o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Ewidencjonowane przez Agencję na tych
zasadach firmy nie otrzymują numeru CVR.

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie są formy prawne działalności gospodarczej w Danii
Jakie są formy prawne działalności gospodarczej w Danii

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK