| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak uzyskać zwrot podatku VAT na rzecz firmy od zakupów w Irlandii

Jak uzyskać zwrot podatku VAT na rzecz firmy od zakupów w Irlandii
Jakich formalności trzeba dopełnić, aby polska firma odzyskała podatek VAT naliczony od zakupów dokonanych na terenie Irlandii? Przeczytaj.

Zgodnie z przepisami 8-mej i 13-tej Dyrektywy VAT Unii Europejskiej podmioty gospodarcze spoza Irlandii, nie prowadzące działalności gospodarczej na terenie Irlandii, mogą występować o refundację irlandzkiego podatku VAT od większości zakupόw dokonanych na terenie Irlandii.

Najważniejsze warunki, które należy spełnić to: 

  • wnioski o refundację muszą być złożone w ciągu 6 miesięcy po upływie roku kalendarzowego, w którym podatek VAT został zapłacony;
  • wnioski należy składać na formularzu VAT 60EC - Application for Refund of Value-Added Tax (dotyczy podmiotόw zarejestrowanych w innych niż Irlandia krajach, których dotyczy unijna jurysdykcja w odniesieniu do podatku VAT, tj. m.in. w Polsce); Application for Refund of Value-Added Tax (dotyczy podmiotόw zarejestrowanych w innych niż Irlandia krajach, których dotyczy unijna jurysdykcja w odniesieniu do podatku VAT, tj. m.in. w Polsce);

Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii

  • do wniosku należy załączyć zaświadczenie wydane przez właściwą polską instytucję, poświadczające, że wnioskodawca jest płatnikiem podatku VAT zgodnie z polskim prawem,
  • towary/usługi, w odniesieniu do których składany jest wniosek o refundację podatku VAT, muszą być towarami/usługami od których przysługiwałyby refundacja podatku VAT, gdyby działalność gospodarcza wnioskodawcy prowadzona była w Irlandii.

Działalność gospodarcza, na rzecz której zakupione zostały towary/usługi od których wnioskodawca chce odzyskać podatek VAT, musi być działalnością, która podlegałaby opodatkowaniu, gdyby prowadzona była w Irlandii. 

Szczegόłowe przepisy irlandzkie na omόwiony wyżej temat zawarte są w Rozporządzeniu 23 o przepisach w zakresie podatku VAT z 2006 roku (Regulation 23 of the Value Added Tax Regulations 2006 - Statutory Instrument No. 548 of 2006). 

Wnioski należy składać w VAT (Unregistered) Repayments Office of the Accountant General, na formularzu VAT 60EC (dostępny m.in. na www.revenue.ie).

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Irlandii

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak uzyskać zwrot podatku VAT na rzecz firmy od zakupów w Irlandii
Jak uzyskać zwrot podatku VAT na rzecz firmy od zakupów w Irlandii

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK