REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega międzynarodowy tranzyt celny

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Na czym polega międzynarodowy tranzyt celny
Na czym polega międzynarodowy tranzyt celny

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku przewozu towarów zagranicznych przez obszar celny Rosji bez zamiaru ich pozostawienia i użytkowania na tym obszarze należy zadeklarować procedurę międzynarodowego tranzytu celnego. Na czym ona polega?

Procedura międzynarodowego tranzytu celnego zakłada przemieszczenie towarów zagranicznych przez obszar celny Federacji Rosyjskiej pod kontrolą celną między miejscem ich przybycia a miejscem wyprowadzenia z tego obszaru (jeśli odcinek ten stanowi część ich trasy, która rozpoczyna się i kończy poza granicami obszaru celnego Federacji Rosyjskiej).

REKLAMA

Przewóz towarów objętych międzynarodowym tranzytem celnym zwolniony jest z opłat celnych i podatków; nie dotyczą go także środki polityki handlowej określone przez ustawodawstwo FR o państwowym regulowaniu handlu zagranicznego.

Procedurą tą mogą zostać objęte wszystkie kategorie towarów za wyjątkiem tych, których tranzyt jest zakazany przez ustawodawstwo FR lub na mocy międzynarodowych umów zawartych przez FR. Na przykład zgodnie z ustawą federalną z 08.01.1998 Nr 3-FЗ „O narkotykach i środkach psychotropowych” zabroniony jest tranzyt przez obszar celny FR narkotyków, środków psychotropowych i ich substratów (substancji, które mogą być wykorzystane do utworzenia środków narkotycznych i psychotropowych).

Polecamy: Zwolnienia z opłat celnych przy wwozie czasowym do Rosji

REKLAMA

Zgoda organu celnego na międzynarodowy tranzyt celny jest wydawana przewoźnikowi lub ekspedytorowi (jeśli jest on obywatelem FR) pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
1) wwóz towarów do Rosji nie jest zakazany przez ustawodawstwo FR;
2) przy wwozie została dokonana kontrola graniczna jak też inne przewidziane przez ustawodawstwo państwowe kontrole w miejscu przybycia tych towarów (jeśli ustawodawstwo FR przewiduje przeprowadzenie tego typu kontroli);
3) przy wwozie przedstawione zostały pozwolenia i/lub licencje na wwóz (jeżeli są one wymagane dla przewożonych towarów zgodnie z ustawodawstwem FR);
4) przy wwozie okazana została deklaracja celna (art. 81 KC FR);
5) zapewniona jest identyfikacja towarów (art. 83 KC FR);
6) środek transportu jest odpowiednio wyposażony na wypadek przewożenia towarów pod plombami i pieczęciami celnymi (art. 84 KC FR);
7) jeśli podjęto działania dla zapewnienia respektowania przepisów Kodeksu Celnego FR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd FR może ustalić określone kwoty na wwóz niektórych produktów do Rosji. Obecnie obowiązują ograniczenia na import mięsa drobiowego, mięsa wołowego (mrożonego, świeżego lub chłodzonego) i wieprzowego.

REKLAMA

Oprócz tego może być stosowany czasowy zakaz lub wstrzymanie importu. Na przykład od grudnia 2007 do marca 2008 obowiązywał zakaz importu z Polski mięsa kurzego, a od 2005 — czasowy zakaz wwozu mięsa i warzyw, który został zniesiony 10 listopada 2008. Rząd może także wprowadzać specjalne procedury ochronne, antydumpingowe i kompensacyjne:

• specjalne/specyficzne postępowanie ochronne — to procedura mająca na celu ograniczenie zbyt wysokiego importu na obszar celny FR; stosowana jest z decyzji Rządu FR poprzez wprowadzenie kwoty importowej
lub specjalnego cła.
• postępowanie antydumpingowe — to procedura mająca na celu walkę z dumpingowym importem; stosowana jest z decyzji Rządu FR poprzez wprowadzenie cła antydumpingowego lub akceptację zobowiązań cenowych,
przyjętych przez eksportera;
• postępowanie kompensacyjne (wyrównawcze) — to procedura mająca na celu neutralizację działania specyficznego subwencjonowania określonego państwa (unii państw zagranicznych) na sektor gospodarki rosyjskiej; stosowana jest z decyzji Rządu FR poprzez wprowadzenie cła wyrównawczego, w tym także wstępnego cła wyrównawczego, lub akceptację zobowiązań, przyjętych przez pełnomocny organ państwa (unii państw), które stosuje subwencjonowanie lub przez eksportera.

Polecamy: Jaką procedurę celną wybrać - wolna strefa ekonomiczna

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA