| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Koniunktura dla firm w Polsce i za granicą

Koniunktura dla firm w Polsce i za granicą

Zmian wartości przedsiębiorstw polskich w ciągu ostatniego roku wzrosła o około 17,3%. Wyższą dynamikę na rynku papierów wartościowych wykazują firmy z grupy WIG ( krajowe, międzynarodowe, oparte o finansowanie akcyjne). Obroty tych firm szacuje się na 693,2 mln zł (355 firm) w ciągu dnia. Firmy z grupy WIG20 (20 najmocniejszych firm notowanych na giełdzie) w ciągu roku uzyskały 5,17% wzrostu wartości. Obroty dzienne szacuje się na 552,7 mln zł.

Do grupy WIG zalicza się banki działające w Polsce, firmy telekomunikacyjne i paliwowe. Notowane są firmy informatyczne i telekomunikacyjne. Wysoki udział na giełdzie uzyskują firmy budownictwa i deweloperskie. Zmiany dzienne dla tych sektorów ocenia się na - 0,1-1,0 %. Znaczne zmiany szacuje się w sektorze budownictwa i bankowości. Zmiany roczne są znaczne wartość obrotów pierwszego kwartału w roku 2014 wzrosła o 10% wobec analogicznego okresu roku 2013. W drugim kwartale dynamika wzrosła do 20%. Słabe wyniki w roku 2014 dotyczą sektora paliwowego, spadek roczny szacuje się na -6/-9%.

Branża telekomunikacyjna  w okresie IV-VI uzyskała wysoki wzrost obrotów (6 mln zł) wobec pierwszego kwartału 2014. Dynamika wzrostu zmieniła się  z -9,3% do 38,5%. Firmy telekomunikacyjne wprowadziły wiele zmian polityki wobec konsumentów, ograniczyło ofertę oraz wprowadziło nowoczesne smartphone i tablety. Znacznie wzrasta udział tych firm na rynku internetowym, tendencje te będą kontynuowane. Wprowadzono dalsze udogodnienia dla firm oraz pakiety i projekty dla przedsiębiorstw. Rośnie znaczenie Internetu mobilnego oraz nowoczesnych rozwiązań IT (szczególnie w zakresie zarządzania danymi) – dla obsługi poczty, dokumentacji, grafiki, zdjęć, wideo.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wyniki branży telekomunikacyjnej mają duże znaczenie dla sektora informatycznego. Sektor ten jest mocno związany z koniunkturą na rynku. W ostatnim okresie wysokie korzyści firmy uzyskały dzięki polityce zarządzania pracą, danymi oraz komunikacja wewnętrzną i zewnętrzną. Branża telekomunikacyjna staje się konkurencją i rywalem dla firm z branży telekomunikacyjnej.  Firmy z tego sektora angażują się w działalność finansową i konsumencką (karty płatnicze).

Wysoka dynamiką zmian i wzrostu dotyczy sektora budowlanego, nowe inwestycje są wprowadzane i szukane. Wzrost w sektorze budownictwa wpływa na rozwój sektora deweloperskiego. Obroty w tych sektorach jednak są niskie wobec innych sektorów giełdowych (6-10 mln zł dziennie).

Faktoring, leasing czy kredyt?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK