| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Leasing w kryzysie

Leasing w kryzysie

W pierwszym półroczu tego roku spadek obrotów odnotowało większość firm leasingowych działających na polskim rynku. Najbardziej podatne na skutki kryzysu okazały się duże firmy, które zajmują czołową pozycję w branży.

Polski rynek leasingowy wciąż boryka się ze skutkami globalnego kryzysu. Obniżenie dynamiki w tym sektorze towarzyszy większości firm działających na rynku wynajmu i leasingu.
Według danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL) najbardziej odporne na kryzys gospodarczy są średnie i małe firmy leasingowe.

W pierwszej połowie tego roku spadek obrotu w leasingu ruchomości dla EFL, Pekao, BRE, Raiffeisen i BZ WBK, pięciu czołowych firm na rynku wyniósł 45,2 proc. Z kolei wartość sfinansowanych przedmiotów pozostałych firm leasingowych była mniejsza o 36,5 proc.

Leasing pojazdów ciężarowych

Związek Polskiego Leasingu podaje, że spowolnienie tego sektora rozpoczęło się już w drugiej połowie 2008 roku. Wówczas do wyhamowania całego rynku najbardziej przyczynił się sektor pojazdów ciężarowych osiągając spadek rzędu 40 proc.

Ta tendencja utrzymuje się także teraz. W pierwszym i drugim kwartale 2009 roku spadek wartości wyleasingowanych pojazdów ciężarowych wyniósł ponad 65 proc.

Zobacz: Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

Leasing nieruchomości

Wartość nieruchomości wyleasingowanych w pierwszej połowie 2009 roku wyniosła 1,355 mln złotych. Jest to spadek o 18 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2009 roku.
Jest to wynikiem zahamowania inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw.

Leasing maszyn i IT

Nieco mniejsze spadki zostały odnotowane w sektorze maszyn i IT. ZPL zaznacza, że jest to skutkiem większego zainteresowania firm leasingowych transakcjami o wyższej wartości jednostkowej. Tu pojawił się wzrost wartości transakcji dla segmentu maszyn i IT, który wyniósł 21 proc. w porównaniu do wartości z 2008 roku.

Finansowanie inwestycji

Spadek produkcji leasingowej przyczynił się także do spadku udziału inwestycji sfinansowanych leasingiem.

Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy łączna wartość portfela należności leasingowych ruchomości wzrosła o 8 proc. Z kolei wzrost wartości należności leasingowych w ciągu ostatniego 1,5 roku wyniósł 25 proc. W opinii ZPL leasing wciąż zajmuje kluczową pozycję w finansowaniu inwestycji gospodarczych.

Zobacz: Kwalitatywna ocena bieżącej płynności finansowej firmy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK