| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jak wybrać lokatę dla firmy?

Jak wybrać lokatę dla firmy?

Wybór lokaty dla firmy, to decyzja, której podjęcie trapi niejednego przedsiębiorcę. Ekspert podpowiada jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru lokaty dla firmy.

Można jednak spotkać odmienne stanowiska. W wyroku z 30 września 2010r. (sygn. akt. I SA/Ke 437/10) sąd uznał, że środki utrzymywane na lokacie są związane z działalnością gospodarczą.

Ulga do końca roku

Przedsiębiorcy mogą być zainteresowani traktowaniem odsetek od środków zdeponowanych na lokatach jako przychodu z działalności gospodarczej. Mają wtedy możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów, dzięki czemu podatek jest znacznie niższy w porównaniu z opodatkowaniem samego przychodu podatkiem Belki. Po za tym w przypadku opodatkowania działalności gospodarczej skalą podatkową czy ryczałtem sama wysokość podatku jest znacznie niższa niż 19%: w przypadku osiągania relatywnie niskiego dochodu stawka wynosi 18% (skala podatkowa) lub nawet 3% (ryczałt).

Jeszcze korzystniejsze dla przedsiębiorcy może być założenie lokaty firmowej opodatkowanej podatkiem Belki, która jest tak skonstruowana, że pozwala do końca tego roku uniknąć podatku w ogóle. Taką możliwość dają depozyty z dzienną kapitalizacją odsetek, które przy odpowiedniej kwocie lokaty i wysokości oprocentowania pozwalają na skorzystanie z tzw. ulgi zaokrągleniowej.

Tylko w trzech bankach lokata bez podatku

Z ankiety Tax Care wynika, że banki w większości przypadków traktują zyski z firmowych lokat jako przychód z działalności gospodarczej, co oznacza, że przedsiębiorcy powinni je opodatkować we własnym zakresie. W takiej sytuacji niezbędne będzie dostarczenie do obsługującego ich biura księgowego wyciągu z firmowej lokaty, na podstawie którego będą mogli doliczyć do przychodu osiągnięte z niej zyski (podobnie, jak w przypadku kont firmowych).

Jeśli jednak bank stosuje się do zasad wynikających z interpretacji podatkowych, czyli nalicza podatek Belki od odsetek od lokat firmowych, przedsiębiorca powinien szukać takich depozytów, które eliminują podatek Belki ze względu na dzienną kapitalizację odsetek. Niestety, obecnie tak skonstruowane lokaty firmowe oferują zaledwie trzy banki: Bank Pocztowy (lokata miesięczna ze stawką 3,70% i półroczna 4,81%), FM Bank (depozyt kwartalny 4,65%, półroczny 5% i roczny 5,35%) oraz Idea Bank (lokata miesięczna 8,08%, dwumiesięczna 8,05%, roczna 5,63% oraz dwuletnia 6%).

Polecamy: Koszty kredytu dla firm - porada

Joanna Szlęzak-Matusewicz
Agata Szymborska-Sutton

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK