| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

Wskaźnik bieżący płynności finansowej (Wp), pozwala ocenić w jakim stopniu firma jest w stanie spłacać bieżące zobowiązania wobec dostawców oraz innych wierzycieli np. banku kredytującego.

Według standardów, wartość tego wskaźnika powinna zawierać się w przedziale od 1,6 do 1,9. Jeśli wskazania będą niższe, to świadczy to o występowaniu kłopotów z regulowaniem zobowiązań. Przedsiębiorstwo zapewne nie płaci wszystkich swoich rachunków w terminie; bywa, że dostawcy wstrzymują wysyłkę towarów, uzależniając swoje decyzje od uregulowania zapłat za towar wcześniej dostarczony; naliczane są odsetki karne.

Z kolei wskaźnik, powyżej 1,9 oznacza, że utrzymuje się zbyt wiele środków obrotowych w stosunku do wymagalnych zobowiązań i że nadwyżkę tych środków można przeznaczyć na inne cele (jak np. inwestycje, reklamę czy choćby konsumpcję).

Polecamy: Wybrane miary oceny sytuacji majątkowej firmy - wprowadzenie

Wyliczenie wskaźnika (Wp) sprowadza się do ustalenia następującej zależności:

gdzie:
Wp - wskaźnik bieżący płynności finansowej
g - stan gotówki w kasie oraz na rachunkach bieżących na dzień ...;
n - stan należności na dzień ...;
s - stan zapasów magazynowych na dzień ...;
z - stan zobowiązań i kredytów na dzień ...;

W jednej z hurtowni AGD, księgowy przedstawił do oceny następujące dane na dzień 30 czerwca 2009r.: obroty hurtowni (o) 2 190 000zł.; stan zobowiązań i kwota obrotowego kredytu bankowego (z) 901 115zł [766 115zł + 135 000zł]; stan należności (n) 390 101zł; stan zapasu magazynowego w cenach zbytu bez podatku VAT (s) 951 200zł; stan posiadanej gotówki w kasie i na rachunkach bankowych (g) 27 800zł; wartość zakupów towarowych (t) 2 734 517zł.
Mając takie informacje wyliczono Wskaźnik „bieżący” płynności finansowej (Wp), dla tej hurtowni:

Wartość wskaźnika na poziomie 1,52, to niezły wynik. Jednak za wcześnie jeszcze by pozytywnie oceniać płynność finansową firmy. Nieco więcej światła dostarczy nam analiza innego wskaźnika, o którym w poniżej.

Wskaźnik „szybki” płynności finansowej

Wskaźnik „szybki” płynności finansowej (Ws), nie różni się wiele od poprzedniego, ale za to różnica ta ma ogromne znaczenie praktyczne. Otóż w rachunku pomija się wartość zapasów (s). Zakłada się, że zapasy, rozumiane jako czasowo „zamrożone” środki obrotowe, wolniej można zamienić na gotówkę niż należności (n), pomija się je więc w rachunku, co jak się okaże niżej ma swoje uzasadnienie.

Wartość wskaźnika, dla dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa, powinna zawierać się od 0,9 do 1,0. W praktyce oznacza to, że posiadana gotówka i należności klientów równoważą w całości (przy wskazaniach na poziomie 1,0) lub prawie w całości (przy wskazaniach na poziomie 0,9) zobowiązania firmy wobec dostawców towarów oraz wobec banków i innych źródeł kredytu obrotowego hurtowni.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »