| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG 2013: dane przedsiębiorców będą udostępniane hurtowo i komercyjnie za opłatą

CEIDG 2013: dane przedsiębiorców będą udostępniane hurtowo i komercyjnie za opłatą

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt rozporządzenia dotyczącego zasad uiszczania opłat za hurtowe udostępnianie danych z CEIDG w celach komercyjnych. Zainteresowane firmy zyskają możliwość pobierania pakietów informacji o przedsiębiorcach zgrupowanych według określonego kryterium.

Do uzgodnień resortowych trafił projekt rozporządzenia w sprawie sposobu obliczania wysokości oraz sposobu uiszczania opłat za udostępnianie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przygotowywane przepisy to efekt delegacji zawartej w art. 39 ust. 7 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807, z późn. zm.), zgodnie z którą minister właściwy do spraw gospodarki powinien określić, w drodze rozporządzenia, sposób obliczania wysokości oraz sposób uiszczania opłat za udostępnianie danych z CEIDG innym podmiotom w celu ponownego wykorzystywania (komercyjnego i niekomercyjnego), uwzględniając wysokość opłat w zależności od sposobu i zakresu udostępniania danych.

Opłata tylko za pobrania hurtowe

Chodzi o hurtowe udostępnianie danych z ewidencji innym podmiot niż organy administracji państwowej, czyli m.in. bankom, biurom rachunkowym, firmom ubezpieczeniowym. Zgodnie z usdg instytucje państwowe mogą korzystać z danych nieodpłatnie, po wcześniejszym uzgodnieniu z ministrem gospodarki warunków pobierania. Pozostałe grupy zainteresowanych mają możliwość taśmowego dostępu na podstawie zawartej z ministrem umowy oraz po wniesieniu opłaty.  

Zgodnie z przygotowanym projektem rozporządzenia opłacie ma podlegać pozyskiwanie danych z CEIDG w sposób inny niż za pośrednictwem strony internetowej CEIDG. Opłata ma mieć charakter ryczałtowy, a jej kwota zostanie ogłoszona w formie obwieszczenia przez ministra gospodarki.

Polecamy: CEIDG 2012/2013: zmiany w przesłankach wykreślenia z urzędu

Ryzyko nadużyć ze strony podmiotów, które chciałyby wykorzystywać dane w celach zarobkowych wyeliminować ma wymóg zawarcia z umowy określającej przynajmniej zakres udostępnianych danych i warunki techniczne całego procesu.

Bezpłatne pozostanie korzystanie z danych za pośrednictwem strony internetowej CEIDG.

W planach resortu gospodarki znajduje się nowelizacja usdg mająca zlikwidować odpłatność hurtowego pobierania danych z ewidencji.

Polecamy: Jak wypełnić formularz CEIDG-1?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »