| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zielony certyfikat dla przedsiębiorców

Zielony certyfikat dla przedsiębiorców

Zielony certyfikat to dokument, który potwierdza wytworzenie energii elektrycznej za pomocą odnawialnych źródeł energii. System zielonych certyfikatów obowiązuje w Polsce od l października 2005 r. Jakie problemy napotyka się przy wydawaniu zielonych certyfikatów?

Wnioski płynące z ustaleń poczynionych w ramach prowadzonych aktualnie postępowań wyjaśniających są w opinii prezesa URE niepokojące i pozwalają na sformułowanie tezy, zgodnie z którą część przedsiębiorców, dokonując zakupu biomasy kwalifikowanej przez nich jako uprawy energetyczne, względnie jako drewno niepełnowartościowe, których udział w ogólnym wolumenie biomasy wykorzystywanej w danej jednostce bezpośrednio rzutuje na wielkość przyznawanego wsparcia – wolumen energii objętej świadectwami, nie podejmowała żadnych działań zmierzających do zweryfikowania nabywanej biomasy.

Kolejną bezpośrednią przyczyną rzutującą na przebieg postępowań administracyjnych w przedmiocie wydania świadectw pochodzenia jest zatem konieczność zgromadzenia materiału dowodowego w stopniu choćby uprawdopodobniającym formułowane w tym względzie przez przedsiębiorców twierdzenia. W wielu przypadkach działania organu skutkują koniecznością korygowania przez indywidualnych przedsiębiorców wniosków o wydanie świadectw pochodzenia, bowiem materiał dowodowy zgromadzony w tych sprawach pozwala na pozytywne zweryfikowanie jedynie części zużytej w poszczególnych jednostkach wytwórczych biomasy.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2013 r. wydano świadectwa pochodzenia na łączny wolumen 7 798 023,889 MWh.

Tekst opracowany na podstawie odpowiedzi sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Jerzego Pietrewicza na zapytanie poselskie nr 6058.

Co powinna zawierać etykieta?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK