| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Odpowiedzialność prawna menedżera spółki

Odpowiedzialność prawna menedżera spółki

Odpowiedzieć na ciekawą ofertę, nawiązać współpracę i podpisać kontrakt, który ma zagwarantować spółce wyższe przychody i zyski chce każdy menadżer. Odpowiedzialność za jego realizację spada nie tylko na firmę, ale także na pracownika, który miał nadzorować przebieg jej zawarcia.

W przypadku niewywiązania się z umowy jednego z partnerów firmy problemy ma nie tylko spółka, ale i menedżer, który był odpowiedzialny za zawarcie tego kontraktu. Jednak ta odpowiedzialność nie zawsze jest taka sama.

Lidia Szczęsna-Jędrych, radca prawny i Justyna Olejnik-Roszkowska, adwokat kancelarii prawnej LSJ w raporcie Prawo dla przedsiębiorców, który został opracowany przez miesięcznik „Forbes” podają, że odpowiedzialność prawna menedżera zależy od zajmowanego stanowiska.

Menedżer-pracownik

Menedżer-pracownik odpowiada jedynie wobec pracodawcy. Nie ponosi odpowiedzialności wobec wierzyciela spółki. W przypadku podpisania umowy stroną kontraktującą jest spółka. Dlatego to wobec niej wierzyciel występuje z roszczeniami. Odpowiedzialność menedżera-pracownika ograniczają przepisy kodeksu pracy.

Zobacz: Kompetencje doradcy bezpieczeństwa transportu towarów niebezpiecznych - porada

Menadżer-współpracownik

Podobnie jak i menadżer-pracownik, menadżer-współpracownik odpowiada tylko wobec spółki, z którą współpracuje. Różnica polega jednak na tym, że limit odpowiedzialności finansowej określają kontrakt menedżerski lub inna umowa cywilnoprawna, a nie przepisy kodeksu pracy.

Menadżer-członek zarządu

Menadżer-członek zarządu ponosi większą odpowiedzialność finansową, a za zobowiązania spółki odpowiada on swoim majątkiem. Ponadto odpowiada także przed wierzycielami firmy. Jednak przed sądem może stanąć dopiero wtedy, kiedy egzekucja wobec spółki nie przyniesie efektu.

Zobacz: Zasady wykonywania przewozu towarów niebezpiecznych - porada

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podobnie jak i menadżer-pracownik, menadżer-współpracownik odpowiada tylko wobec spółki, z którą współpracuje.
Podobnie jak i menadżer-pracownik, menadżer-współpracownik odpowiada tylko wobec spółki, z którą współpracuje.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK