| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak uzyskać interpretację innych przepisów niż podatkowe?

Jak uzyskać interpretację innych przepisów niż podatkowe?

W ostatnich latach ogromną karierę zrobiły interpretacje przepisów podatkowych wydawane przez Ministra Finansów. Dzięki przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą też uzyskać interpretacje innych przepisów niż podatkowe.

Jest to takie same uregulowanie zasad wydawania interpretacji, co w przypadku interpretacji podatkowych. W przeszłości takie brzmienie przepisów powodowało jednak spory z urzędami, które np. domagały się wielokrotności kwoty 40 zł w zależności od liczby i rodzaju podatków, których dotyczyła interpretacja. Brzmienie ustawy o swobodzie jest jednak jednoznaczne – opłata jest zależna od liczby np. stanów faktycznych, a nie przepisów mających do danej sytuacji zastosowanie.

Interpretację wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez organ administracji publicznej lub państwową jednostkę organizacyjną kompletnego i opłaconego wniosku. W razie niewydania interpretacji w tym terminie uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji.

Zobacz: Czy pełnomocnik może wyręczać przedsiębiorcę w postępowaniu administracyjnym?

Zasady te są podobne co w przypadku interpretacji podatkowych, z tym że MF ma nie 30 dni, a kilka miesięcy na wydanie interpretacji. Nie trzeba się bać, że negatywna interpretacja przepisów zmusi przedsiębiorcę do zastosowanie się do stanowiska urzędu.

Interpretacja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy. Co więcej przedsiębiorca nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Chodzi tu o sytuacje, kiedy jest ona korzystna dla przedsiębiorca, a po jakimś czasie okaże się, że interpretacja jest wadliwa i daninę należy zapłacić. Interpretacja jest wiążąca dla organów administracji publicznej lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Tomasz Król

ekspert z zakresu prawa gospodarczego

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK